Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese

2023 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese
☆ Maximin Grünhaus ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 60,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese | sweet

to article

2023 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese

2023 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese
☆ Maximin Grünhaus ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 60,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Ayler KUPP Riesling Kabinett Fass 5  | VDP.Versteigerungswein

2024 Ayler KUPP Riesling Kabinett Fass 5 | VDP.Versteigerungswein
☆ Peter Lauer ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Saar
Trinkreife 2026 bis 2035++
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 60,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Ayler KUPP Riesling Kabinett Fass 5 - medium sweet | VDP.Auctionwine


to article

2024 Ayler KUPP Riesling Kabinett Fass 5  | VDP.Versteigerungswein

2024 Ayler KUPP Riesling Kabinett Fass 5 | VDP.Versteigerungswein
☆ Peter Lauer ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Saar
Trinkreife 2026 bis 2035++
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 60,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 MANDELBERG Weisser Burgunder GG

2024 MANDELBERG Weisser Burgunder GG
☆ Ökonomierat Rebholz ☆

Rebsorte Weißer Burgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 60,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 MANDELBERG  Weisser Burgunder Großes Gewächs | dry the vineyard : The Mandelberg vineyard is located...

to article

2024 MANDELBERG Weisser Burgunder GG

2024 MANDELBERG Weisser Burgunder GG
☆ Ökonomierat Rebholz ☆
Rebsorte Weißer Burgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 60,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2020 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025-2033+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 61,00 -12.9% RRP EUR 70,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 81,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Deidesheim HOHENMORGEN Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2020 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2020 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025-2033+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 61,00 -12.9% RRP EUR 70,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 81,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 JESUITENGARTEN GG Riesling

2021 JESUITENGARTEN GG Riesling
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 61,00 -11.6% RRP EUR 69,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 81,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Jesuitengarten GG is on the slope below the Ungeheuer in Forst and has red sandstone, limestone and basalt in the soil. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. Spicy, fine reduction and deep fruit.

to article

2021 JESUITENGARTEN GG Riesling

2021 JESUITENGARTEN GG Riesling
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 61,00 -11.6% RRP EUR 69,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 81,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 KUPFERGRUBE Riesling GG

2023 KUPFERGRUBE Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029-2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Schlossböckelheimer KUPFERGRUBE Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


to article

2023 KUPFERGRUBE Riesling GG

2023 KUPFERGRUBE Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029-2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 STROMBERG Riesling GG

2023 STROMBERG Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029-2036+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Bockenauer STROMBERG Riesling G ROSSES G EWÄCHS | dry

to article

2023 STROMBERG Riesling GG

2023 STROMBERG Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029-2036+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 JUNGFER Riesling GG

2022 JUNGFER Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Hallgarten JUNGFER  Riesling G rosses  G ewächs | dry

to article

2022 JUNGFER Riesling GG

2022 JUNGFER Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 SANKT NIKOLAUS Riesling GG

2022 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The plot is located on the banks of the Rhine and faces south with a slight slope.
The soil is calcareous, sandy loess, partly interspersed with terrace sediments and rocks of the Alzey Formation (marine sand).
The vines are 45 to 65 years old and are therefore the oldest in our stock. They only produce a few, small-berry grapes with complex, intense aromas.
The river directly shapes the climate: it is like a temperature moderator. The constant air circulation compensates for peaks in cold and heat.
In addition, the reflection of the sun's rays on the water surface brings a radiation quality that is particularly beneficial for aroma development.


to article

2022 SANKT NIKOLAUS Riesling GG

2022 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Wehlener Sonnenuhr Riesling Spätlese | sweet | Magnum

2024 Wehlener Sonnenuhr Riesling Spätlese | sweet | Magnum
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

This Riesling was selectively picked by hand in the classic slate slopes of the Middle Moselle.


to article

2024 Wehlener Sonnenuhr Riesling Spätlese | sweet | Magnum

2024 Wehlener Sonnenuhr Riesling Spätlese | sweet | Magnum
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 SANKT NIKOLAUS Riesling GG

2023 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The plot is located on the banks of the Rhine and faces south with a slight slope.
The soil is calcareous, sandy loess, partly interspersed with terrace sediments and rocks of the Alzey Formation (marine sand).
The vines are 45 to 65 years old and are therefore the oldest in our stock. They only produce a few, small-berry grapes with complex, intense aromas.
The river directly shapes the climate: it is like a temperature moderator. The constant air circulation compensates for peaks in cold and heat.
In addition, the reflection of the sun's rays on the water surface brings a radiation quality that is particularly beneficial for aroma development.


to article

2023 SANKT NIKOLAUS Riesling GG

2023 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 CENTGRAFENBERG Riesling GG

2025 CENTGRAFENBERG Riesling GG
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Franken
Trinkreife 2028-2034+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Bürgstadt CENTGRAFENBERG Grosses Gewächs Riesling | dry


  Available on date Friday, 27.11.2026

to article

2025 CENTGRAFENBERG Riesling GG

2025 CENTGRAFENBERG Riesling GG
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Franken
Trinkreife 2028-2034+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 62,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Bernkasteler Lay GG Coral  | Auctionwine

2019 Bernkasteler Lay GG Coral | Auctionwine
☆ Wwe.Dr.H.Thanisch, Erben Müller-Burgraef ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 63,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 84,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Bernkasteler Lay Riesling Grosses Gewächs | dry | Auctionwine aus der Bernkasteler Ring - Versteigerung v. 07.11.2024 im IHK...

to article

2019 Bernkasteler Lay GG Coral  | Auctionwine

2019 Bernkasteler Lay GG Coral | Auctionwine
☆ Wwe.Dr.H.Thanisch, Erben Müller-Burgraef ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 63,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 84,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 DELLCHEN Riesling GG

2025 DELLCHEN Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 63,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 84,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Norheimer DELLCHEN Riesling Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


  Available on date Saturday, 31.10.2026

to article

2025 DELLCHEN Riesling GG

2025 DELLCHEN Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 63,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 84,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Kiedrich Turmberg Spätlese

2020 Kiedrich Turmberg Spätlese
☆ Robert Weil ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2024 bis 2048+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 64,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 85,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2020 Kiedricher Turmberg Spätlese | sweet The finest late harvest with enormous potential, high minerality and a lot...

to article

2020 Kiedrich Turmberg Spätlese

2020 Kiedrich Turmberg Spätlese
☆ Robert Weil ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2024 bis 2048+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 64,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 85,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top