2023 GRAACHER DOMPROBST Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2028 bis 2040+
Weißwein
EUR 55,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE: 2023 Graacher DOMPROBST Riesling Kabinett | medium sweet | VDP.Auctionwine
to article
2023 GRAACHER DOMPROBST Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2028 bis 2040+
Weißwein
EUR 55,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2025 FELSENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2035+
Weißwein
EUR 55,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Schloßböckelheimer FELSENBERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry
Vineyard with a steep south-facing slope and rock towers. It is based on volcanic rocks such as porphyry and melaphyre. Expressive, mineral Rieslings and powerful large plants.
Available on date Saturday, 31.10.2026
to article2025 FELSENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2035+
Weißwein
EUR 55,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2025 HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2039+
Weißwein
EUR 55,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Roxheimer HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG RieslingGROSSES GEWÄCHS | dry
Available on date Saturday, 31.10.2026
to article2025 HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2039+
Weißwein
EUR 55,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Goldkapsel Spätlese | VDP.Auctionwine
☆ Dr.Loosen ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2039
Weißwein
EUR 56,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 74,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Goldkapsel Spätlese | VDP.Auctionwine
☆ Dr.Loosen ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2039
Weißwein
EUR 56,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 74,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 FELSENBERG Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2039+
Weißwein
EUR 58,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 77,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Schlossböckelheimer FELSENBERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry
to article
2023 FELSENBERG Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2039+
Weißwein
EUR 58,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 77,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett | Magnum
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2039
Weißwein
EUR 58,00
1.500 Liter bottle
/basic price EUR 38,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett | sweet | Magnum
to article
2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett | Magnum
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2039
Weißwein
EUR 58,00
1.500 Liter bottle
/basic price EUR 38,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2019 ROTHENPFAD Riesling GG Reserve
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
2024-2040+
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2019 ROTHENPFAD Riesling GG Reserve
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
2024-2040+
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 HALENBERG Riesling GG
☆ Emrich-Schönleber ☆
Riesling
Nahe
2027 bis 2035
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Monziger HALENBERG Riesling Grosses Gewächs | dry
to article
2023 HALENBERG Riesling GG
☆ Emrich-Schönleber ☆
Riesling
Nahe
2027 bis 2035
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
The wine shows the perfect interplay between maturity and minerality. Fruit and acidity as well as density and elegance. The scent is typical of the location due to the soil with its distinctive mineral aromas of smoke. Pepper. Flint. Hay. Characterized by tea and herbs. on the other hand, citrus comes from the Riesling grape variety. Apple. Peach and apricot flavors. This double game is also repeated on the palate.
to article
2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 LENCHEN Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
The location with an approximately 12-15% gradient to the west extends along the Pfingstbach above our winery directly to the north and is at an altitude of 120 - 170 m above sea level.
The soils consist of fertile, gravelly loess, interspersed with iron-rich quartzites and clay marls. An old common name is “Eiserberg”, which refers to this rock base.
The Große Gewächs come from a special plot in Lenchen. It is located just a few steps away from our winery and was planted in 1964. Very narrow rows and the old vines develop an absolutely magical overall taste.
Vinification:
100% selective, careful hand picking
Gentle whole grape pressing over several hours
spontaneous fermentation with natural yeasts
the natural composition of the must is not changed
18 months on the full yeast in the traditional “piece barrel” (1,200 l).
(Source: PJK Winery)
to article
2022 LENCHEN Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
The wine shows the perfect interplay between maturity and minerality. Fruit and acidity as well as density and elegance. The scent is typical of the location due to the soil with its distinctive mineral aromas of smoke. Pepper. Flint. Hay. Characterized by tea and herbs. on the other hand, citrus comes from the Riesling grape variety. Apple. Peach and apricot flavors. This double game is also repeated on the palate.
to article
2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2024 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken
☆ Rudolf Fürst ☆
Weißburgunder
Franken
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
Available on date Friday, 27.11.2026
to article2024 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken
☆ Rudolf Fürst ☆
Weißburgunder
Franken
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2020 STEINBERG Riesling Eiswein
☆ Dr. Crusius ☆
Riesling
Nahe
2022 bis 2050+
Weißwein
EUR 60,00
0.375 Liter bottle
/basic price EUR 160,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2020 STEINBERG Riesling Eiswein
☆ Dr. Crusius ☆
Riesling
Nahe
2022 bis 2050+
Weißwein
EUR 60,00
0.375 Liter bottle
/basic price EUR 160,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2002 Geisenheim ROTHENBERG Riesling Auslese | sweet
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆
Riesling
Rheingau
bis 2036+
Weißwein
EUR 60,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2002 Geisenheim ROTHENBERG Riesling Auslese | sweet
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆
Riesling
Rheingau
bis 2036+
Weißwein
EUR 60,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 SAUMAGEN Riesling GG
☆ RINGS ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2039+
Weißwein
EUR 60,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2022 SAUMAGEN Riesling GG
☆ RINGS ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2039+
Weißwein
EUR 60,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
winery
- Aldinger
- Alfred Merkelbach
- Andreas Laible
- Bassermann-Jordan
- Battenfeld-Spanier
- Bernhard Huber
- Bernkasteler Ring
- Carl Loewen
- Christmann
- Clemens Busch
- Daniel Twardowski
- Darting
- Dönnhoff
- Dr. Bürklin-Wolf
- Dr. Heger
- Dr. Hermann
- Dr. Loosen
- Dr.Crusius
- Emrich-Schönleber
- Forstmeister Geltz Zilliken
- Franz Keller
- Fritz Haag
- Geheimrat J. Wegeler
- Georg Breuer
- Glashütte Riedel
- Gut Hermannsberg
- Gutzler
- Heymann-Löwenstein
- Karthäuserhof
- Kees-Kieren
- Knebel
- KRONE
- Matthias Müller
- MaxFerd. Richter
- Maximin Grünhaus
- Meyer-Näkel
- Nelles
- Odinstal
- Ökonomierat Rebholz
- Peter Jakob Kühn
- Peter Lauer
- Ratzenberger
- Raumland
- Rieger
- RINGS
- Robert Weil
- Rudolf Fürst
- Schäfer-Fröhlich
- Schätzel
- Schloss Lieser
- Schloss Saarstein
- Selbach-Oster
- Siegrist
- Tesch
- Van Volxem
- Von Othegraven
- von Winning
- Weltner
- Willi Haag
- Willi Schäfer
- Wwe. Dr. H. Thanisch
- Zehnthof Theo Luckert



















