Vineyard

Between Norheim and Niederhausen there are steep rocks made of volcanic hard stone (Phorphyr and Melaphyr) directly on the Nahe. Between these rocks are small mountain hollows, known in local dialect as "Dellchen". The schisty soils are mixed here with the stony weathering material of the adjacent volcanic rocks. The extremely steep terrain, which faces exactly south, is terraced by dry stone walls. In the shelter of the bordering rocks, the Riesling vines reach very high degrees of ripeness, and the wines have a great potential for ripening when the varietal character is particularly typical.




2020 DELLCHEN GG Riesling

2020 DELLCHEN GG Riesling
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.Grosse Lage: 2020 Norheimer DELLCHEN Riesling Grosses Gewächs dry

to article

2020 DELLCHEN GG Riesling

2020 DELLCHEN GG Riesling
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 DELLCHEN Riesling GG

2025 DELLCHEN Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 63,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 84,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Norheimer DELLCHEN Riesling Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


  Available on date Saturday, 31.10.2026

to article

2025 DELLCHEN Riesling GG

2025 DELLCHEN Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 63,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 84,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 135,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 90,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Norheimer DELLCHEN Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry | Magnum


  Available on date Wednesday, 04.11.2026

to article

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 135,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 90,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top