Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG

2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029-2040+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 49,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 65,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Monzinger Frühlingsplätzchen Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


to article

2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG

2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029-2040+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 49,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 65,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

PERFORMANCE CHAMPAGNE GLASS | Riedel

PERFORMANCE CHAMPAGNE GLASS | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆

Rebsorte Riesling|Pinot Noir|Chadonnay
Anbaugebiet 245
Trinkreife
Weinfarbe Schaumweine & Dessertweine

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 49,90

2.000 Glas set
/basic price EUR 24,95 pro Glas

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

With three generations of research, development and experience in developing varietal specific glasses, Georg Riedel & Maximilian J. Riedel have developed Performance, the ultimate speaker for fine wine. The performance glasses are lightweight, durable and dishwasher safe. For the first time, this newly developed Riedel glass series has goblets with a slight optical effect, which also has a positive effect on the taste experience. It not only gives the goblet an attractive appearance, but also increases its inner surface. This allows the wine to open up and unfold its full aroma - with all the subtle nuances.

to article

PERFORMANCE CHAMPAGNE GLASS | Riedel

PERFORMANCE CHAMPAGNE GLASS | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆
Rebsorte Riesling|Pinot Noir|Chadonnay
Anbaugebiet 245
Trinkreife
Weinfarbe Schaumweine & Dessertweine

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 49,90

2.000 Glas set
/basic price EUR 24,95 pro Glas

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

PERFORMANCE RIESLING | Riedel

PERFORMANCE RIESLING | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆

Rebsorte Riesling|Scheurebe|Dornfelder
Anbaugebiet 245
Trinkreife
Weinfarbe trockende & restsüße Weißweine|trockene Roweine

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 49,90

2.000 Glas set
/basic price EUR 24,95 pro Glas

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

With three generations of research, development and experience in developing varietal specific glasses, Georg Riedel & Maximilian J. Riedel have developed Performance, the ultimate speaker for fine wine. The performance glasses are lightweight, durable and dishwasher safe. For the first time, this newly developed Riedel glass series has goblets with a slight optical effect, which also has a positive effect on the taste experience. It not only gives the goblet an attractive appearance, but also increases its inner surface. This allows the wine to open up and unfold its full aroma - with all the subtle nuances.

to article

PERFORMANCE RIESLING | Riedel

PERFORMANCE RIESLING | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆
Rebsorte Riesling|Scheurebe|Dornfelder
Anbaugebiet 245
Trinkreife
Weinfarbe trockende & restsüße Weißweine|trockene Roweine

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 49,90

2.000 Glas set
/basic price EUR 24,95 pro Glas

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 ROTHENBERG Riesling GG

2020 ROTHENBERG Riesling GG
☆ Geheimrat J. Wegeler ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2023 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Geisenheim ROTHENBERG Riesling Grosses Gewächs | dry

to article

2020 ROTHENBERG Riesling GG

2020 ROTHENBERG Riesling GG
☆ Geheimrat J. Wegeler ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2023 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 ANNABERG Riesling GG

2022 ANNABERG Riesling GG
☆ RINGS ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE|VDP.GROSSES GEWÄCHS: 2022 Kallstadt ANNABERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry Origin : One of the most traditional...

to article

2022 ANNABERG Riesling GG

2022 ANNABERG Riesling GG
☆ RINGS ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 UHLEN BLAUFÜSSER LAY Riesling GG

2021 UHLEN BLAUFÜSSER LAY Riesling GG
☆ Heymann-Löwenstein ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2021 Winninger  UHLEN BLAUFÜSSER LAY Riesling G rosses G ewächs | dry   It is well known in the winery...

to article

2021 UHLEN BLAUFÜSSER LAY Riesling GG

2021 UHLEN BLAUFÜSSER LAY Riesling GG
☆ Heymann-Löwenstein ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 KARTHÄUSERHOFBERG GG Riesling

2022 KARTHÄUSERHOFBERG GG Riesling
☆ Karthäuserhof ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Eitelsbacher KARTHÄUSERHOFBERG  G rosses G ewächs Riesling | trocken

to article

2022 KARTHÄUSERHOFBERG GG Riesling

2022 KARTHÄUSERHOFBERG GG Riesling
☆ Karthäuserhof ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 FELSENBERG Riesling GG

2021 FELSENBERG Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2026 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 51,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 68,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Schlossböckelheimer FELSENBERG Grosses Gewächs Riesling | dry

to article

2021 FELSENBERG Riesling GG

2021 FELSENBERG Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2026 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 51,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 68,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG

2021 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027-2040+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 51,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 68,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Monzinger Frühlingsplätzchen Riesling Grosses Gewächs |  trocken

to article

2021 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG

2021 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling GG
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027-2040+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 51,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 68,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 GRÄFENBERG Riesling Auslese

2022 GRÄFENBERG Riesling Auslese
☆ Robert Weil ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2029 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 52,00

0.375 Liter bottle
/basic price EUR 138,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Kiedricher GRÄFENBERG Auslese | sweet

to article

2022 GRÄFENBERG Riesling Auslese

2022 GRÄFENBERG Riesling Auslese
☆ Robert Weil ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2029 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 52,00

0.375 Liter bottle
/basic price EUR 138,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Breisgau | Cuvée | dry | Magnum

2022 Breisgau | Cuvée | dry | Magnum
☆ Bernhard Huber ☆

Rebsorte Grauburgunder|Weißburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2027 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 52,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 34,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ORTSWEIN: 2022 Malterdinger Chardonnay | dry


to article

2022 Breisgau | Cuvée | dry | Magnum

2022 Breisgau | Cuvée | dry | Magnum
☆ Bernhard Huber ☆
Rebsorte Grauburgunder|Weißburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2027 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 52,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 34,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken

2021 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Weißburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 53,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 70,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

In the Fürst winery, the cultivation and development of the white Burgundy varieties based on the Burgundian model is of particular importance. The grapes are lightly crushed with the feet, ferment in small oak barrels and are only bottled after at least 16 months of storage on the full yeast. The Weisse Burgunder R comes from the easternmost plot of the Bürgstadter Berg and represents the finest Weisses Burgunder of the winery. The Chardonnay R and the Astheimer Chardonnay Ortswein come from the Karthäuser Grand Cru site and grow on sparse, white shell limestone. If the Bürgstadter wines are racy and filigree with a pronounced minerality, mostly with animating citrus notes, the Karthäuser stands for its minerality from the shell limestone, is particularly fine and silky, tastes of pear and grapefruit and after a while in the bottle has nice brioche notes and nuttiness .

to article

2021 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken

2021 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Weißburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 53,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 70,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken

2022 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Weißburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 53,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 70,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

In the Fürst winery, the cultivation and development of the white Burgundy varieties based on the Burgundian model is of particular importance. The grapes are lightly crushed with the feet, ferment in small oak barrels and are only bottled after at least 16 months of storage on the full yeast. The Weisse Burgunder R comes from the easternmost plot of the Bürgstadter Berg and represents the finest Weisses Burgunder of the winery. The Chardonnay R and the Astheimer Chardonnay Ortswein come from the Karthäuser Grand Cru site and grow on sparse, white shell limestone. If the Bürgstadter wines are racy and filigree with a pronounced minerality, mostly with animating citrus notes, the Karthäuser stands for its minerality from the shell limestone, is particularly fine and silky, tastes of pear and grapefruit and after a while in the bottle has nice brioche notes and nuttiness .

to article

2022 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken

2022 Weisser Burgunder R | Rudolf Fürst | trocken
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Weißburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 53,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 70,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Kiedrich GRÄFENBERG Spätlese

2019 Kiedrich GRÄFENBERG Spätlese
☆ Robert Weil ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2023 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 54,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 72,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2019 Kiedricher Gräfenberg Spätlese | sweet

to article

2019 Kiedrich GRÄFENBERG Spätlese

2019 Kiedrich GRÄFENBERG Spätlese
☆ Robert Weil ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2023 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 54,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 72,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Graacher Domprobst Riesling Auslese*** | Kees-Kieren | Auktionswein

2020 Graacher Domprobst Riesling Auslese*** | Kees-Kieren | Auktionswein
☆ Kees-Kieren ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 54,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 72,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Bernkasteler Ring Auktionswein: 2020 Graacher Domprobst Riesling Auslese***  | sweet

to article

2020 Graacher Domprobst Riesling Auslese*** | Kees-Kieren | Auktionswein

2020 Graacher Domprobst Riesling Auslese*** | Kees-Kieren | Auktionswein
☆ Kees-Kieren ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 54,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 72,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top