2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
The wine shows the perfect interplay between maturity and minerality. Fruit and acidity as well as density and elegance. The scent is typical of the location due to the soil with its distinctive mineral aromas of smoke. Pepper. Flint. Hay. Characterized by tea and herbs. on the other hand, citrus comes from the Riesling grape variety. Apple. Peach and apricot flavors. This double game is also repeated on the palate.
to article
2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 59,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 SAUMAGEN Riesling GG
☆ RINGS ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2039+
Weißwein
EUR 60,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2022 SAUMAGEN Riesling GG
☆ RINGS ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2039+
Weißwein
EUR 60,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 80,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2020 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2025-2033+
Weißwein
EUR 61,00 -12.9% RRP EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 81,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE: 2020 Deidesheim HOHENMORGEN Grosses Gewächs Riesling | dry
to article
2020 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2025-2033+
Weißwein
EUR 61,00 -12.9% RRP EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 81,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 JUNGFER Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 62,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2022 JUNGFER Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 62,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 62,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
The plot is located on the banks of the Rhine and faces south with a slight slope.
The soil is calcareous, sandy loess, partly interspersed with terrace sediments and rocks of the Alzey Formation (marine sand).
The vines are 45 to 65 years old and are therefore the oldest in our stock. They only produce a few, small-berry grapes with complex, intense aromas.
The river directly shapes the climate: it is like a temperature moderator. The constant air circulation compensates for peaks in cold and heat.
In addition, the reflection of the sun's rays on the water surface brings a radiation quality that is particularly beneficial for aroma development.
to article
2022 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 62,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 62,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
The plot is located on the banks of the Rhine and faces south with a slight slope.
The soil is calcareous, sandy loess, partly interspersed with terrace sediments and rocks of the Alzey Formation (marine sand).
The vines are 45 to 65 years old and are therefore the oldest in our stock. They only produce a few, small-berry grapes with complex, intense aromas.
The river directly shapes the climate: it is like a temperature moderator. The constant air circulation compensates for peaks in cold and heat.
In addition, the reflection of the sun's rays on the water surface brings a radiation quality that is particularly beneficial for aroma development.
to article
2023 SANKT NIKOLAUS Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Riesling
Rheingau
Weißwein
EUR 62,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 82,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2021 IDIG Riesling GG
☆ A.Christmann ☆
Riesling
Pfalz
2027-2046+
Weißwein
EUR 66,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 88,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE: 2021 IDIG Riesling Grosses Gewächs | dry
to article
2021 IDIG Riesling GG
☆ A.Christmann ☆
Riesling
Pfalz
2027-2046+
Weißwein
EUR 66,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 88,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2020 UNGEHEUER G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2026 bis 2039+
Weißwein
EUR 69,00 -9.2% RRP EUR 76,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 92,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2020 UNGEHEUER G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2026 bis 2039+
Weißwein
EUR 69,00 -9.2% RRP EUR 76,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 92,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2019 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2024-2036
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2019 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2024-2036
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2020 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2024 bis 2034+
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2020 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2024 bis 2034+
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2021 GAISBÖHL G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2039+
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE: 2020 Ruppertsberg GAISBÖHL Grosses Gewächs Riesling dry
to article
2021 GAISBÖHL G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2039+
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2021 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2026-2036
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2021 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2026-2036
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2021 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2027-2040+
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE: 2021 Deidesheim HOHENMORGEN Grosses Gewächs Riesling | dry
to article
2021 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2027-2040+
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 KASTANIENBUSCH Riesling GG
☆ Ökonomierat Rebholz ☆
Riesling
Pfalz
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2023 KASTANIENBUSCH Riesling GG
☆ Ökonomierat Rebholz ☆
Riesling
Pfalz
Weißwein
EUR 70,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 93,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2036+
Weißwein
EUR 72,00 -10% RRP EUR 80,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 96,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2023 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Riesling
Pfalz
2027 bis 2036+
Weißwein
EUR 72,00 -10% RRP EUR 80,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 96,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
winery
- Aldinger
- Alfred Merkelbach
- Andreas Laible
- Bassermann-Jordan
- Battenfeld-Spanier
- Bernhard Huber
- Bernkasteler Ring
- Carl Loewen
- Christmann
- Clemens Busch
- Daniel Twardowski
- Darting
- Dönnhoff
- Dr. Bürklin-Wolf
- Dr. Heger
- Dr. Hermann
- Dr. Loosen
- Dr.Crusius
- Emrich-Schönleber
- Forstmeister Geltz Zilliken
- Franz Keller
- Fritz Haag
- Geheimrat J. Wegeler
- Georg Breuer
- Glashütte Riedel
- Gut Hermannsberg
- Gutzler
- Heymann-Löwenstein
- Karthäuserhof
- Kees-Kieren
- Knebel
- KRONE
- Matthias Müller
- MaxFerd. Richter
- Maximin Grünhaus
- Meyer-Näkel
- Nelles
- Odinstal
- Ökonomierat Rebholz
- Peter Jakob Kühn
- Peter Lauer
- Ratzenberger
- Raumland
- Rieger
- RINGS
- Robert Weil
- Rudolf Fürst
- Schäfer-Fröhlich
- Schätzel
- Schloss Lieser
- Schloss Saarstein
- Selbach-Oster
- Siegrist
- Tesch
- Van Volxem
- Von Othegraven
- von Winning
- Weltner
- Willi Haag
- Willi Schäfer
- Wwe. Dr. H. Thanisch
- Zehnthof Theo Luckert


















