organic wine

organic wine

Here you will find organic or biodynamically produced wines.




2024 Wachenheimer ALTENBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf

2024 Wachenheimer ALTENBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 50,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2024 Wachenheimer Böhlig Riesling P.C.|  dry


to article

2024 Wachenheimer ALTENBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf

2024 Wachenheimer ALTENBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 50,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Marienburg Kabinett Fass 2034 | VDP.Auctionwine

2020 Marienburg Kabinett Fass 2034 | VDP.Auctionwine
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 50,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Marienburg Kabinett Riesling Fass 2034 | medium sweet | VDP.Versteigerungswein

to article

2020 Marienburg Kabinett Fass 2034 | VDP.Auctionwine

2020 Marienburg Kabinett Fass 2034 | VDP.Auctionwine
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 50,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 KIESELBERG Riesling GG

2022 KIESELBERG Riesling GG
☆ Geheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2031
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE® 2022 Deidesheimer KIESELBERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


to article

2022 KIESELBERG Riesling GG

2022 KIESELBERG Riesling GG
☆ Geheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2031
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-
☆ Schätzel ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheinhessen
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett | sweet

to article

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-
☆ Schätzel ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheinhessen
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz
☆ Ökonomierat Rebholz ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

floor Due to the sinking and the faults of the Rhine Graben as well as the strong uplift of the Palatinate Forest, very different...

to article

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz
☆ Ökonomierat Rebholz ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder
☆ Odinstal ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2033
Weinfarbe Rotwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE®: 2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder | dry

to article

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder
☆ Odinstal ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2033
Weinfarbe Rotwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 Pündericher MARIENBURG Riesling Auslese Lange Goldkapsel

2017 Pündericher MARIENBURG Riesling Auslese Lange Goldkapsel
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027-2060
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 42,00

0.375 Liter bottle
/basic price EUR 112,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE.LAGE: 2017 Pündericher MARIENBURG Auslese Riesling Lange Goldkapsel | sweet [Bewertung von RobertParker (Stephan...

to article

2017 Pündericher MARIENBURG Riesling Auslese Lange Goldkapsel

2017 Pündericher MARIENBURG Riesling Auslese Lange Goldkapsel
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027-2060
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 42,00

0.375 Liter bottle
/basic price EUR 112,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 ANNABERG Riesling GG

2022 ANNABERG Riesling GG
☆ RINGS ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE|VDP.GROSSES GEWÄCHS: 2022 Kallstadt ANNABERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry Origin : One of the most traditional...

to article

2022 ANNABERG Riesling GG

2022 ANNABERG Riesling GG
☆ RINGS ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 50,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 66,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE

2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ RINGS ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2029 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder | dry Origin : High up, directly adjacent to the Palatinate Forest....

  Available on date Friday, 27.11.2026

to article

2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE

2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ RINGS ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2029 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG

2020 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025-2046+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE.LAGE: 2020 MARIENBURG FAHRLAY-TERRASSEN Riesling Grosses Gewächs | dry

to article

2020 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG

2020 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025-2046+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Pünderich MARIENBURG Riesling Kabinett Fass 2127 | VDP.Auctionwine

2021 Pünderich MARIENBURG Riesling Kabinett Fass 2127 | VDP.Auctionwine
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Marienburg Kabinett Riesling Fass 2127 | medium sweet | VDP.Auctionwine

to article

2021 Pünderich MARIENBURG Riesling Kabinett Fass 2127 | VDP.Auctionwine

2021 Pünderich MARIENBURG Riesling Kabinett Fass 2127 | VDP.Auctionwine
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Kallstadter Steinacker Spätburgunder | dry | VDP ERSTES GEWÄCHS

2024 Kallstadter Steinacker Spätburgunder | dry | VDP ERSTES GEWÄCHS
☆ RINGS ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2035
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2024 Kallstadter Steinacker Spätburgunder | dry Origin : The coolest and at the same time barren location owned by...

  Available on date Friday, 27.11.2026

to article

2024 Kallstadter Steinacker Spätburgunder | dry | VDP ERSTES GEWÄCHS

2024 Kallstadter Steinacker Spätburgunder | dry | VDP ERSTES GEWÄCHS
☆ RINGS ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2035
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 55,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 GAISBÖHL G.C. Riesling GG

2020 GAISBÖHL G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 55,00 -21.4% RRP EUR 70,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Ruppertsberg GAISBÖHL Grosses Gewächs Riesling dry


to article

2020 GAISBÖHL G.C. Riesling GG

2020 GAISBÖHL G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 55,00 -21.4% RRP EUR 70,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 73,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 LENCHEN Riesling GG

2022 LENCHEN Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 59,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The location with an approximately 12-15% gradient to the west extends along the Pfingstbach above our winery directly to the north and is at an altitude of 120 - 170 m above sea level.
The soils consist of fertile, gravelly loess, interspersed with iron-rich quartzites and clay marls. An old common name is “Eiserberg”, which refers to this rock base.
The Große Gewächs come from a special plot in Lenchen. It is located just a few steps away from our winery and was planted in 1964. Very narrow rows and the old vines develop an absolutely magical overall taste.

Vinification:
100% selective, careful hand picking
Gentle whole grape pressing over several hours
spontaneous fermentation with natural yeasts
the natural composition of the must is not changed
18 months on the full yeast in the traditional “piece barrel” (1,200 l).

(Source: PJK Winery)


to article

2022 LENCHEN Riesling GG

2022 LENCHEN Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 59,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 DOOSBERG Riesling GG

2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 59,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The wine shows the perfect interplay between maturity and minerality. Fruit and acidity as well as density and elegance. The scent is typical of the location due to the soil with its distinctive mineral aromas of smoke. Pepper. Flint. Hay. Characterized by tea and herbs. on the other hand, citrus comes from the Riesling grape variety. Apple. Peach and apricot flavors. This double game is also repeated on the palate.


to article

2022 DOOSBERG Riesling GG

2022 DOOSBERG Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 59,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 78,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top