2025 Brauneberg Juffer Riesling Auslese
☆ Willi Haag ☆
Riesling
Mosel
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2025 Brauneberg Juffer Riesling Auslese
☆ Willi Haag ☆
Riesling
Mosel
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Brauneberger Juffer Kabinett -Fuder 4- | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Riesling
Mosel
2025 bis 2034
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
This Riesling was selectively picked by hand in the classic slate slopes of the Middle Moselle.
to article
2022 Brauneberger Juffer Kabinett -Fuder 4- | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Riesling
Mosel
2025 bis 2034
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2021 BOCKSTEIN Riesling Kabinett
☆ Van Volxem ☆
Riesling
Mosel
2023 bis 2040+
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2021 BOCKSTEIN Riesling Kabinett
☆ Van Volxem ☆
Riesling
Mosel
2023 bis 2040+
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Riesling
Mosel
2025 bis 2035+
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
This Riesling was selectively picked by hand in the classic slate slopes of the Middle Moselle.
to article
2022 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Riesling
Mosel
2025 bis 2035+
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese
☆ Alfred Merkelbach ☆
Riesling
Mosel
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2023 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese
☆ Alfred Merkelbach ☆
Riesling
Mosel
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2018 BOCKSTEIN Riesling Kabinett
☆ Van Volxem ☆
Riesling
Mosel
2020 bis 2032+
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2018 Ockfen BOCKSTEIN Riesling Kabinett | sweet
to article
2018 BOCKSTEIN Riesling Kabinett
☆ Van Volxem ☆
Riesling
Mosel
2020 bis 2032+
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2018 NIEDERBERG HELDEN GG Riesling | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2022 bis 2029+
Weißwein
EUR 17,00
0.375 Liter bottle
/basic price EUR 45,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2018 NIEDERBERG HELDEN GG Riesling | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2022 bis 2029+
Weißwein
EUR 17,00
0.375 Liter bottle
/basic price EUR 45,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2024 Oberhäuser LEISTENBERG Riesling Kabinett
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
bis 2028
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.Grosse Lage: 2024 Oberhäuser LEISTENBERG Riesling Kabinett - fruchtsüss
to article
2024 Oberhäuser LEISTENBERG Riesling Kabinett
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
bis 2028
Weißwein
EUR 17,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2024 Niederhäuser KLAMM Riesling Kabinett
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2025++
Weißwein
EUR 17,50
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 23,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Niederhäuser KLAMM Riesling Kabinett - medium sweet
to article
2024 Niederhäuser KLAMM Riesling Kabinett
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2025++
Weißwein
EUR 17,50
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 23,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 Gipskeuper Chardonnay & Weißburgunder Cuvée | dry
☆ Aldinger ☆
Chardonnay & Weißburgunder
Württemberg
2025-2033
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2023 Gipskeuper Chardonnay & Weißburgunder Cuvée | dry
☆ Aldinger ☆
Chardonnay & Weißburgunder
Württemberg
2025-2033
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 Erdener Treppchen Riesling Kabinett alte Reben
☆ Dr.Hermann ☆
Riesling
Mosel
2026-2033+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2023 Erdener Treppchen Riesling Kabinett alte Reben
☆ Dr.Hermann ☆
Riesling
Mosel
2026-2033+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Altenbamberger ROTENBERG Riesling Kabinett
☆ Gut Hermannsberg ☆
Riesling
Nahe
2026 bis 2033+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
A cool tension and freshness characterize the image of the Rotenberg GG's. Grapes grow on steep, south-facing slopes, a gentle breeze ensures that the grapes ripen slowly.
to article
2022 Altenbamberger ROTENBERG Riesling Kabinett
☆ Gut Hermannsberg ☆
Riesling
Nahe
2026 bis 2033+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2028 bis 2035+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE: 2024 Wehlener SONNENUHR Riesling Kabinett | sweet
to article
2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2028 bis 2035+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2034+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett | sweet
to article
2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2034+
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Kanzemer ALTENBERG Riesling Kabinett
☆ Von Othegraven ☆
Riesling
Mosel
2024 bis 2035
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Kanzemer ALTENBERG Riesling Kabinett | sweet
to article
2022 Kanzemer ALTENBERG Riesling Kabinett
☆ Von Othegraven ☆
Riesling
Mosel
2024 bis 2035
Weißwein
EUR 18,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 24,00 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
winery
- Aldinger
- Alfred Merkelbach
- Andreas Laible
- Bassermann-Jordan
- Battenfeld-Spanier
- Bernhard Huber
- Bernkasteler Ring
- Carl Loewen
- Christmann
- Clemens Busch
- Daniel Twardowski
- Darting
- Dönnhoff
- Dr. Bürklin-Wolf
- Dr. Heger
- Dr. Hermann
- Dr. Loosen
- Dr.Crusius
- Emrich-Schönleber
- Forstmeister Geltz Zilliken
- Franz Keller
- Fritz Haag
- Geheimrat J. Wegeler
- Georg Breuer
- Glashütte Riedel
- Gut Hermannsberg
- Gutzler
- Heymann-Löwenstein
- Karthäuserhof
- Kees-Kieren
- Knebel
- KRONE
- Matthias Müller
- MaxFerd. Richter
- Maximin Grünhaus
- Meyer-Näkel
- Nelles
- Odinstal
- Ökonomierat Rebholz
- Peter Jakob Kühn
- Peter Lauer
- Ratzenberger
- Raumland
- Rieger
- RINGS
- Robert Weil
- Rudolf Fürst
- Schäfer-Fröhlich
- Schätzel
- Schloss Lieser
- Schloss Saarstein
- Selbach-Oster
- Siegrist
- Tesch
- Van Volxem
- Von Othegraven
- von Winning
- Weltner
- Willi Haag
- Willi Schäfer
- Wwe. Dr. H. Thanisch
- Zehnthof Theo Luckert



















