Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 Wehlener Sonnenuhr Riesling Kabinett

2023 Wehlener Sonnenuhr Riesling Kabinett
☆ Dr.Hermann ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025-2029+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 15,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 20,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Wehlener Sonnenuhr Riesling Kabinett | sweet

to article

2023 Wehlener Sonnenuhr Riesling Kabinett

2023 Wehlener Sonnenuhr Riesling Kabinett
☆ Dr.Hermann ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025-2029+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 15,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 20,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | fruchtsüß

2023 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | fruchtsüß
☆ Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 15,80

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,07 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Veldenzer Elisenberg Kabinett | sweet This vineyard was a gift to the ancestors of the Richters Franz Ludwig Niessen in gratitude...

to article

2023 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | fruchtsüß

2023 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | fruchtsüß
☆ Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 15,80

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,07 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett

2021 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 15,90

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,20 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2021 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett | sweet

to article

2021 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett

2021 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 15,90

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,20 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | sweet

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | sweet
☆ Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 15,90

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,20 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Veldenzer Elisenberg Kabinett | sweet This vineyard was a gift to the ancestors of the Richters Franz Ludwig Niessen in...

to article

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | sweet

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | sweet
☆ Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 15,90

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,20 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Kreuznacher KRÖTENPFUHL Riesling Kabinett

2022 Kreuznacher KRÖTENPFUHL Riesling Kabinett
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2025+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.Grosse Lage: 2022 Kreuznacher KRÖTENPFUHL Riesling Kabinett - sweet


to article

2022 Kreuznacher KRÖTENPFUHL Riesling Kabinett

2022 Kreuznacher KRÖTENPFUHL Riesling Kabinett
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2025+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 RITTERPFAD Riesling Kabinett

2021 RITTERPFAD Riesling Kabinett
☆ Van Volxem ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2032+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2021 Wawern RITTERPFAD Riesling Kabinett | sweet

to article

2021 RITTERPFAD Riesling Kabinett

2021 RITTERPFAD Riesling Kabinett
☆ Van Volxem ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2032+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | sweet

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | sweet
☆ Max. Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

This Riesling was selectively picked by hand in the classic slate slopes of the Middle Moselle.


to article

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | sweet

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | sweet
☆ Max. Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 LAURENTIUSLAY Riesling Spätlese 1.Lage

2021 LAURENTIUSLAY Riesling Spätlese 1.Lage
☆ Carl Loewen ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 LAURENTIUSLAY Riesling Spätlese 1.Lage | sweet  

to article

2021 LAURENTIUSLAY Riesling Spätlese 1.Lage

2021 LAURENTIUSLAY Riesling Spätlese 1.Lage
☆ Carl Loewen ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Brauneberger JUFFER Riesling Kabinett

2020 Brauneberger JUFFER Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2022 bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Brauneberger JUFFER Riesling Kabinett

to article

2020 Brauneberger JUFFER Riesling Kabinett

2020 Brauneberger JUFFER Riesling Kabinett
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2022 bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett | fruchtsüß

2022 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Prädikatswein: 2022 Graacher Himmelreich Kabinett | sweet

to article

2022 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett | fruchtsüß

2022 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | fruchtsüß

2021 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

This Riesling was selectively picked by hand in the classic slate slopes of the Middle Moselle.

to article

2021 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | fruchtsüß

2021 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | fruchtsüß
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 16,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 21,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Chardonnay alte Rebe | Rieger

2021 Chardonnay alte Rebe | Rieger
☆ Rieger ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

On the southern slope of the "Oberer Berg", the vines planted in 1993 grow on lime-rich loess. Here we have a Chardonnay with spice and...

to article

2021 Chardonnay alte Rebe | Rieger

2021 Chardonnay alte Rebe | Rieger
☆ Rieger ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Grauer Burgunder alte Rebe | Rieger

2023 Grauer Burgunder alte Rebe | Rieger
☆ Rieger ☆

Rebsorte Grauburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The vines, planted in 1966, are characterized by calcareous, deep loess. The grapes were picked by hand and after a maceration period,...

to article

2023 Grauer Burgunder alte Rebe | Rieger

2023 Grauer Burgunder alte Rebe | Rieger
☆ Rieger ☆
Rebsorte Grauburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Monzinger Riesling Kabinett | VDP.Ortswein

2022 Monzinger Riesling Kabinett | VDP.Ortswein
☆ Emrich-Schönleber ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ORTSWEIN: 2022 Monzingen Riesling Kabinett | sweet

to article

2022 Monzinger Riesling Kabinett | VDP.Ortswein

2022 Monzinger Riesling Kabinett | VDP.Ortswein
☆ Emrich-Schönleber ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Chasselas alte Rebe | Rieger

2023 Chasselas alte Rebe | Rieger
☆ Rieger ☆

Rebsorte Gutedel
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2024 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The vines were planted in 1994 on clayey loess with lime marl conglomerate. The grapes were harvested by hand, whole-cluster pressing...

to article

2023 Chasselas alte Rebe | Rieger

2023 Chasselas alte Rebe | Rieger
☆ Rieger ☆
Rebsorte Gutedel
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2024 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 16,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 22,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top