Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2018 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese

2018 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese
☆ Weingut Kees-Kieren ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2070+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 237,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese | sweet
 

to article

2018 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese

2018 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese
☆ Weingut Kees-Kieren ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2070+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 237,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2011 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese

2011 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese
☆ Weingut Kees-Kieren ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2060+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 237,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2011 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese | sweet
 

to article

2011 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese

2011 Graacher Himmelreich Riesling Trockenbeerenauslese
☆ Weingut Kees-Kieren ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2060+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 237,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 ALTENBERG Riesling Beerenauslese

2018 ALTENBERG Riesling Beerenauslese
☆ Van Volxem ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 237,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2018 Kanzemer ALTENBERG Riesling Beerenauslese | sweet | medium bottle

to article

2018 ALTENBERG Riesling Beerenauslese

2018 ALTENBERG Riesling Beerenauslese
☆ Van Volxem ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 237,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 ALTENBERG alte Reben Riesling GG | Magnum

2020 ALTENBERG alte Reben Riesling GG | Magnum
☆ Van Volxem ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

1.500 Litre bottle
/basic price EUR 59,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2020 Kanzemer ALTENBERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry | Magnum

to article

2020 ALTENBERG alte Reben Riesling GG | Magnum

2020 ALTENBERG alte Reben Riesling GG | Magnum
☆ Van Volxem ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

1.500 Litre bottle
/basic price EUR 59,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 SCHARZHOFBERGER PERGENTSKNOPP Riesling GG

2022 SCHARZHOFBERGER PERGENTSKNOPP Riesling GG
☆ Van Volxem ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 118,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Wiltinger SCHARZHOFBERGER PERGENTSKNOPP RieslingGROSSES GEWÄCHS | dry

The “Hoechste Pergentsknopp” is a small, exquisite parcel in the Scharzhofberg. The Scharzhofberg's dry Riesling, perhaps with the most finesse, grows here. Its unique soil properties give it enormous depth, elegance and precision.


to article

2022 SCHARZHOFBERGER PERGENTSKNOPP Riesling GG

2022 SCHARZHOFBERGER PERGENTSKNOPP Riesling GG
☆ Van Volxem ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 89,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 118,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 RAFFES Riesling GG

2022 RAFFES Riesling GG
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2047
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 89,00 -25.8% RRP EUR 120,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 118,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Marienburg RAFFES Riesling Grosses Gewächs | dry


to article

2022 RAFFES Riesling GG

2022 RAFFES Riesling GG
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2047
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 89,00 -25.8% RRP EUR 120,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 118,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 MÜHLBERG Riesling Trockenbeerenauslese

2018 MÜHLBERG Riesling Trockenbeerenauslese
☆ Dr. Crusius ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 240,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP:GROSSE LAGE: 2018 Traisen Rotenfels MÜHLBERG Trockenbeerenauslese | sweet

to article

2018 MÜHLBERG Riesling Trockenbeerenauslese

2018 MÜHLBERG Riesling Trockenbeerenauslese
☆ Dr. Crusius ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 240,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 KALKOFEN G.C. Riesling GG

2021 KALKOFEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Deidesheimer KALKOFEN Grosses Gewächs Riesling | dry

to article

2021 KALKOFEN G.C. Riesling GG

2021 KALKOFEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 UNGEHEUER G.C. Riesling GG

2021 UNGEHEUER G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Forst UNGEHEUER Grosses Gewächs Riesling | dry

to article

2021 UNGEHEUER G.C. Riesling GG

2021 UNGEHEUER G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2002 Kanzemer ALTENBERG Riesling Auslese

2002 Kanzemer ALTENBERG Riesling Auslese
☆ Von Othegraven ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2010 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2002 Kanzemer ALTENBERG Riesling Auslese | fruchtsüß

to article

2002 Kanzemer ALTENBERG Riesling Auslese

2002 Kanzemer ALTENBERG Riesling Auslese
☆ Von Othegraven ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2010 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Schieferterrassen Riesling Beerenauslese | Halbflasche

2019 Schieferterrassen Riesling Beerenauslese | Halbflasche
☆ Heymann-Löwenstein ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 - 2100+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 240,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Schieferterrassen Riesling Beerenauslese | Halbflasche |   sweet


to article

2019 Schieferterrassen Riesling Beerenauslese | Halbflasche

2019 Schieferterrassen Riesling Beerenauslese | Halbflasche
☆ Heymann-Löwenstein ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 - 2100+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 90,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 240,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 KIRCHENSTÜCK GG Riesling

2023 KIRCHENSTÜCK GG Riesling
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Kirchenstück GG is sheltered on the edge of the forest. Sandstone, lime and basalt in the soil, spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. Monumental Riesling with great power and dignity.


to article

2023 KIRCHENSTÜCK GG Riesling

2023 KIRCHENSTÜCK GG Riesling
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 90,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 120,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Pünderich MARIENBURG Riesling Spätlese #82 | VDP.Auctionwine

2022 Pünderich MARIENBURG Riesling Spätlese #82 | VDP.Auctionwine
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2038+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 92,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 122,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2022 Pünderich MARIENBURG Spätlese Riesling #82 | fruchtsüß | VDP.Versteigerungswein

to article

2022 Pünderich MARIENBURG Riesling Spätlese #82 | VDP.Auctionwine

2022 Pünderich MARIENBURG Riesling Spätlese #82 | VDP.Auctionwine
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2038+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 92,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 122,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | DoppelMagnum

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | DoppelMagnum
☆ Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 92,00

3.000 Litre bottle
/basic price EUR 30,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Veldenzer Elisenberg Kabinett | sweet This vineyard was a gift to the ancestors of the Richters Franz Ludwig Niessen in...

to article

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | DoppelMagnum

2024 Veldenzer Elisenberg Riesling Kabinett | DoppelMagnum
☆ Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 92,00

3.000 Litre bottle
/basic price EUR 30,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | Doppelmagnum

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | Doppelmagnum
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 94,00

3.000 Litre bottle
/basic price EUR 31,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

This Riesling was selectively picked by hand in the classic slate slopes of the Middle Moselle.


to article

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | Doppelmagnum

2024 Wehlener Sonnenuhr Kabinett | Doppelmagnum
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 94,00

3.000 Litre bottle
/basic price EUR 31,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top