Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2019 Monzinger HALENBERG Riesling Beerenauslese

2019 Monzinger HALENBERG Riesling Beerenauslese
☆ Emrich-Schönleber ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife bis 2099
Weinfarbe Beerenauslese

Available, low stock

EUR 80,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 213,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2019 Monzinger HALENBERG Riesling Beerenauslese - sweet

to article

2019 Monzinger HALENBERG Riesling Beerenauslese

2019 Monzinger HALENBERG Riesling Beerenauslese
☆ Emrich-Schönleber ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife bis 2099
Weinfarbe Beerenauslese

Available, low stock

EUR 80,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 213,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2022 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2040+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2022 Deidesheim HOHENMORGEN Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2022 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2022 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2040+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 LANGENMORGEN Riesling GG

2022 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Deidesheim LANGENMORGEN G rosses G ewächs Riesling | dry

to article

2022 LANGENMORGEN Riesling GG

2022 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 REITERPFAD G.C. Riesling GG

2022 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026-2036
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Ruppertsberger REITERPFAD Grosses Gewächs Riesling | dry

to article

2022 REITERPFAD G.C. Riesling GG

2022 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026-2036
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 BASTEI Riesling GG late release

2021 BASTEI Riesling GG late release
☆ Gut Hermannsberg ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2026 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

One of the most spectacular vineyards in the world! Like an amphitheater, the gigantic Rotenfels towers over the tiny stage – a few narrow terraced vines – on which only Riesling can play so impressively. The vines are rooted deep in the volcanic ryolite debris that has crumbled off the more than 200 meter high rock massif over thousands of years. Who the Rotenfels - an immense heat storage! – seen glowing in the evening light, can well imagine what the wines of this unique location tell about. The rare bottles of the Bastei GG are very valuable with their enormous mineral content!

to article

2021 BASTEI Riesling GG late release

2021 BASTEI Riesling GG late release
☆ Gut Hermannsberg ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2026 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2023 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028-2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2023 Deidesheim HOHENMORGEN Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2023 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2023 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028-2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 REITERPFAD G.C. Riesling GG

2023 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Ruppertsberger REITERPFAD Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2023 REITERPFAD G.C. Riesling GG

2023 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 FEILS Riesling Auslese  | VDP.Versteigerungswein

2023 FEILS Riesling Auslese | VDP.Versteigerungswein
☆ Peter Lauer ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Saar
Trinkreife 2029 bis 2045++
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 213,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023  FEILS Riesling Auslese - sweet | VDP.Auctionwine


to article

2023 FEILS Riesling Auslese  | VDP.Versteigerungswein

2023 FEILS Riesling Auslese | VDP.Versteigerungswein
☆ Peter Lauer ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Saar
Trinkreife 2029 bis 2045++
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 213,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2024 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028-2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2024 Deidesheim HOHENMORGEN Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2024 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG

2024 HOHENMORGEN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028-2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 LANGENMORGEN Riesling GG

2024 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Deidesheim LANGENMORGEN G rosses G ewächs Riesling | dry

to article

2024 LANGENMORGEN Riesling GG

2024 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 REITERPFAD G.C. Riesling GG

2024 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Ruppertsberger REITERPFAD Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2024 REITERPFAD G.C. Riesling GG

2024 REITERPFAD G.C. Riesling GG
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 GAISBÖHL G.C. Riesling GG

2024 GAISBÖHL G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2024 Ruppertsberg GAISBÖHL Grosses Gewächs Riesling dry


to article

2024 GAISBÖHL G.C. Riesling GG

2024 GAISBÖHL G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 106,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Fürst Chardonnay R

2022 Fürst Chardonnay R
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 82,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 109,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GUTSWEIN: 2022 vFürst Chardonnay R | dry

to article

2022 Fürst Chardonnay R

2022 Fürst Chardonnay R
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 82,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 109,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Fürst Chardonnay R

2023 Fürst Chardonnay R
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 82,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 109,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GUTSWEIN: 2023 vFürst Chardonnay R | dry

to article

2023 Fürst Chardonnay R

2023 Fürst Chardonnay R
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 82,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 109,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 ABTSBERG Riesling Kabinett Nr. 27 | VDP.Auctionwine

2024 ABTSBERG Riesling Kabinett Nr. 27 | VDP.Auctionwine
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 83,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 110,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett Nr.27 | VDP.Auctionwine | sweet from 138. VDP.GROSSER RING Mosel -...

to article

2024 ABTSBERG Riesling Kabinett Nr. 27 | VDP.Auctionwine

2024 ABTSBERG Riesling Kabinett Nr. 27 | VDP.Auctionwine
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 83,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 110,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top