Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 KASTANIENBUSCH Riesling GG

2023 KASTANIENBUSCH Riesling GG
☆ Ökonomierat Rebholz ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 70,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Birkweiler Kastanienbusch Riesling Grosses Gewächs | dry

to article

2023 KASTANIENBUSCH Riesling GG

2023 KASTANIENBUSCH Riesling GG
☆ Ökonomierat Rebholz ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 70,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Orleans

2023 Orleans
☆ Georg Breuer ☆

Rebsorte Orleans
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2025 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 70,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Since the 2000 vintage, Breuer has been producing a small oak barrel of the almost forgotten Orléans grape variety, now replanted in the...

to article

2023 Orleans

2023 Orleans
☆ Georg Breuer ☆
Rebsorte Orleans
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2025 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 70,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 JUFFER SONNENUR Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine

2022 JUFFER SONNENUR Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine
☆ Fritz Haag ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2034+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 72,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 96,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Brauneberger JUFFER Riesling Kabinett | fruchtsüß | VDP.Auctionwine

to article

2022 JUFFER SONNENUR Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine

2022 JUFFER SONNENUR Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine
☆ Fritz Haag ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2034+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 72,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 96,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 LANGENMORGEN Riesling GG

2023 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 72,00 -10% RRP EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 96,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Deidesheim LANGENMORGEN G rosses G ewächs Riesling | dry

to article

2023 LANGENMORGEN Riesling GG

2023 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 72,00 -10% RRP EUR 80,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 96,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 PECHSTEIN Riesling GG

2023 PECHSTEIN Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 74,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 98,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Pechstein GG is located on a slope north of Forst and has sandstone, limestone and lots of basalt in the soil. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. A dense, intense and very deep Riesling from an exceptional location.

to article

2023 PECHSTEIN Riesling GG

2023 PECHSTEIN Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 74,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 98,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 JESUITENGARTEN Riesling GG

2023 JESUITENGARTEN Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 74,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 98,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Jesuitengarten GG is on the slope below the Ungeheuer in Forst and has red sandstone, limestone and basalt in the soil. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. Spicy, fine reduction and deep fruit.

to article

2023 JESUITENGARTEN Riesling GG

2023 JESUITENGARTEN Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 74,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 98,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 UNGEHEUER G.C. Riesling GG

2018 UNGEHEUER G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2023 bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2018 Forst UNGEHEUER Grosses Gewächs Riesling | dry

to article

2018 UNGEHEUER G.C. Riesling GG

2018 UNGEHEUER G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2023 bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 DELLCHEN GG Riesling

2020 DELLCHEN GG Riesling
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.Grosse Lage: 2020 Norheimer DELLCHEN Riesling Grosses Gewächs dry

to article

2020 DELLCHEN GG Riesling

2020 DELLCHEN GG Riesling
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2016 Zeltinger Himmelreich Eiswein | fruchtsüß

2016 Zeltinger Himmelreich Eiswein | fruchtsüß
☆ Selbach-Oster ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 75,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2016 Zeltinger Himmelreich Eiswein | sweet

to article

2016 Zeltinger Himmelreich Eiswein | fruchtsüß

2016 Zeltinger Himmelreich Eiswein | fruchtsüß
☆ Selbach-Oster ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 75,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 GRAACHER DOMPROBST Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine

2021 GRAACHER DOMPROBST Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Graacher DOMPROBST Riesling Kabinett | medium sweet | VDP.Auctionwine

to article

2021 GRAACHER DOMPROBST Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine

2021 GRAACHER DOMPROBST Riesling Kabinett | VDP.Auctionwine
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2006 Willtingen KUPP Riesling Auslese Goldkapsel

2006 Willtingen KUPP Riesling Auslese Goldkapsel
☆ Von Othegraven ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2010 bis 2036
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2006 Willtingen KUPP Riesling Auslese Goldkapsel | sweet

to article

2006 Willtingen KUPP Riesling Auslese Goldkapsel

2006 Willtingen KUPP Riesling Auslese Goldkapsel
☆ Von Othegraven ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2010 bis 2036
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 KUPFERGRUBE Riesling GG Reserve

2018 KUPFERGRUBE Riesling GG Reserve
☆ Gut Hermannsberg ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The terraces of the legendary Kupfergrube site rise up in a purely south-facing direction. The Kupfergrube GG Reserve is a wine with brute power and depth, but in no way bangs on the table to draw attention to its impressive mineral presence, but slowly takes anyone who is open to it into the depths.


to article

2018 KUPFERGRUBE Riesling GG Reserve

2018 KUPFERGRUBE Riesling GG Reserve
☆ Gut Hermannsberg ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett | Magnum | Auktionswein

2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett | Magnum | Auktionswein
☆ Haart ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 50,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Bernkasteler Ring Auktionswein: 2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett | süß | Magnum | Auctionwine Bernkasteler Ring aus...

to article

2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett | Magnum | Auktionswein

2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling Kabinett | Magnum | Auktionswein
☆ Haart ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 50,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 BERG ROSENECK Riesling GG

2023 BERG ROSENECK Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Rüdesheim BERG ROSENECK  Riesling G rosses  G ewächs | trocken

to article

2023 BERG ROSENECK Riesling GG

2023 BERG ROSENECK Riesling GG
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 100,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Rüdesheim BERG ROTTLAND Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche

2023 Rüdesheim BERG ROTTLAND Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche
☆ Georg Breuer ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife heute bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

In the glass, the wine shows a green-gold color. The dense tears indicate a high viscosity. On the nose you notice a fruity mixture of apricots, mirabelle plums and pink grapefruit. On the palate, the Auslese presents itself with a fresh sweetness that is nicely balanced by the lively acid structure. The yields are 35 hl/ha.


to article

2023 Rüdesheim BERG ROTTLAND Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche

2023 Rüdesheim BERG ROTTLAND Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche
☆ Georg Breuer ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife heute bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 75,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top