Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG

2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 WEHLENER SONNENUHR RieslingGrosses Gewächs | dry

 


to article

2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG

2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2023 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Piesporter GOLDTRÖPFCHENGrosses Gewächs Riesling | dry


to article

2023 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2023 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 HIMMELREICH Riesling GG

2023 HIMMELREICH Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Graacher HIMMELREICH Riesling Grosses Gewächs | dry


to article

2023 HIMMELREICH Riesling GG

2023 HIMMELREICH Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 TESCH-Mini-Lagenbox  (6 x 250 ml)

2020 TESCH-Mini-Lagenbox (6 x 250 ml)
☆ Tesch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife Matura bis 2029
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 39,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 26,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Karthäuser 2020 Krone 2020 Königsschild 2020 St. Remigiusberg 2020 Löhrer Berg 2020 Riesling unplugged

to article

2020 TESCH-Mini-Lagenbox  (6 x 250 ml)

2020 TESCH-Mini-Lagenbox (6 x 250 ml)
☆ Tesch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife Matura bis 2029
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 39,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 26,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 WEHLENER SONNENUHR RieslingGrosses Gewächs | dry

 


to article

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 UNGEHEUER Riesling GG

2022 UNGEHEUER Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Ungeheuer GG in Forst is one of the most important Riesling vineyards in Germany. In 1869, the monster was served at the opening of the Suez Canal and already had fans like Goethe and Otto von Bismarck. Sandstone, limestone and basalt on the slope above Forst.

to article

2022 UNGEHEUER Riesling GG

2022 UNGEHEUER Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 KALKOFEN Riesling GG

2022 KALKOFEN Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Kalkofen GG is located on the plateau above Deidesheim. 65-year-old vines grow on sandstone and limestone. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. A dense and creamy Riesling with lots of juiciness and smoothness.

to article

2022 KALKOFEN Riesling GG

2022 KALKOFEN Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 LANGENMORGEN Riesling GG

2022 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2038
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Langenmorgen GG is situated coolly at the top of the forest and has a light sandstone bottom. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. An elegant Riesling that combines a lot of length and pressure with lightness

to article

2022 LANGENMORGEN Riesling GG

2022 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2038
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 KIESELBERG Riesling GG

2022 KIESELBERG Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Kieselberg GG is located on the plateau above Deidesheim, with sandstone and limestone in the soil. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. A firm Riesling with lots of tension and pressure on the palate and enormous spice.

to article

2022 KIESELBERG Riesling GG

2022 KIESELBERG Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 NIEDERBERG HELDEN Riesling GG

2024 NIEDERBERG HELDEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN RieslingGrosses Gewächs | dry


to article

2024 NIEDERBERG HELDEN Riesling GG

2024 NIEDERBERG HELDEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 KIESELBERG Riesling GG

2022 KIESELBERG Riesling GG
☆ Geheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2031
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE® 2022 Deidesheimer KIESELBERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


to article

2022 KIESELBERG Riesling GG

2022 KIESELBERG Riesling GG
☆ Geheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2031
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 HALENBERG Riesling Auslese

2023 HALENBERG Riesling Auslese
☆ Emrich-Schönleber ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Monzinger HALENBERG Riesling Auslese | sweet


to article

2023 HALENBERG Riesling Auslese

2023 HALENBERG Riesling Auslese
☆ Emrich-Schönleber ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 JUFFER SONNENUHR Riesling GG

2024 JUFFER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Brauneberger JUFFER SONNENUHRRiesling Grosses Gewächs Riesling | dry

 


to article

2024 JUFFER SONNENUHR Riesling GG

2024 JUFFER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 KIESELBERG GG Riesling

2021 KIESELBERG GG Riesling
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Kieselberg GG is located on the plateau above Deidesheim, with sandstone and limestone in the soil. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. A firm Riesling with lots of tension and pressure on the palate and enormous spice.

to article

2021 KIESELBERG GG Riesling

2021 KIESELBERG GG Riesling
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Piesporter GOLDTRÖPFCHENGrosses Gewächs Riesling | dry


to article

2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top