Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Piesporter GOLDTRÖPFCHENGrosses Gewächs Riesling | dry


to article

2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2024 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Monzinger HALENBERG Riesling Auslese

2019 Monzinger HALENBERG Riesling Auslese
☆ Emrich-Schönleber ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2019 Monzinger HALENBERG Riesling Auslese | sweet

to article

2019 Monzinger HALENBERG Riesling Auslese

2019 Monzinger HALENBERG Riesling Auslese
☆ Emrich-Schönleber ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 39,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 52,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 FEILS Riesling GG Faß 13

2017 FEILS Riesling GG Faß 13
☆ Peter Lauer ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Saar
Trinkreife 2020 bis 2029++
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

2017 FEILS Riesling GG Faß 13

2017 FEILS Riesling GG Faß 13
☆ Peter Lauer ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Saar
Trinkreife 2020 bis 2029++
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 BRUDERBERG Riesling GG

2020 BRUDERBERG Riesling GG
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Mertesdorfer ABTSBERG Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2020 BRUDERBERG Riesling GG

2020 BRUDERBERG Riesling GG
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 OVUM Sauvignon Blanc Reserve dry

2019 OVUM Sauvignon Blanc Reserve dry
☆ Aldinger ☆

Rebsorte Sauvignon Blanc
Anbaugebiet Württemberg
Trinkreife 2021 bis 2033
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

2019 OVUM Sauvignon Blanc Reserve dry

2019 OVUM Sauvignon Blanc Reserve dry
☆ Aldinger ☆
Rebsorte Sauvignon Blanc
Anbaugebiet Württemberg
Trinkreife 2021 bis 2033
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz
☆ Ökonomierat Rebholz ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

floor Due to the sinking and the faults of the Rhine Graben as well as the strong uplift of the Palatinate Forest, very different...

to article

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz

2020 Chardonnay "R" dry | Ökonomierat Rebholz
☆ Ökonomierat Rebholz ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 BOCKSTEIN Riesling Spätlese Goldkapsel

2018 BOCKSTEIN Riesling Spätlese Goldkapsel
☆ Van Volxem ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2021 Ockfen BOCKSTEIN Riesling Spätlese Goldkapsel | sweet

to article

2018 BOCKSTEIN Riesling Spätlese Goldkapsel

2018 BOCKSTEIN Riesling Spätlese Goldkapsel
☆ Van Volxem ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 RITSCH Riesling Kabinett | Auctionwine

2022 RITSCH Riesling Kabinett | Auctionwine
☆ Carl Loewen ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Thörnich RITSCH Riesling Kabinett | 1.Lage | sweet | Versteigerungswein Bernkasteler Ring aus der Bernkasteler Ring -...

to article

2022 RITSCH Riesling Kabinett | Auctionwine

2022 RITSCH Riesling Kabinett | Auctionwine
☆ Carl Loewen ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2015 Graacher Himmelreich Riesling Auslese | Auctionwine

2015 Graacher Himmelreich Riesling Auslese | Auctionwine
☆ Philipps-Eckstein ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2039++
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2015 Graacher Himmelreich Riesling Auslese | sweet | Versteigerungswein Bernkasteler Ring aus der Bernkasteler Ring - Versteigerung v....

to article

2015 Graacher Himmelreich Riesling Auslese | Auctionwine

2015 Graacher Himmelreich Riesling Auslese | Auctionwine
☆ Philipps-Eckstein ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2039++
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 BRUDERBERG Riesling GG

2023 BRUDERBERG Riesling GG
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2036
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Mertesdorfer BRUDERBERG RieslingGrosses Gewächs | dry


to article

2023 BRUDERBERG Riesling GG

2023 BRUDERBERG Riesling GG
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2036
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-
☆ Schätzel ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheinhessen
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett | sweet

to article

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-

2017 Nierstein PETTENTHAL Riesling Kabinett -S-
☆ Schätzel ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheinhessen
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 KRÖTENPFUHL Riesling GG

2024 KRÖTENPFUHL Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027- 2035
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00 -11.1% RRP EUR 45,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Kreuznacher KRÖTENPFUHL Riesling Grosses Gewächs | dry


to article

2024 KRÖTENPFUHL Riesling GG

2024 KRÖTENPFUHL Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027- 2035
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 40,00 -11.1% RRP EUR 45,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder
☆ Odinstal ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2033
Weinfarbe Rotwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE®: 2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder | dry

to article

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder

2024 Herxheimer Honigsack 1G Spätburgunder
☆ Odinstal ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2033
Weinfarbe Rotwein

...leider ausgetrunken

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 KIESELBERG Riesling GG

2023 KIESELBERG Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Kieselberg GG is located on the plateau above Deidesheim, with sandstone and limestone in the soil. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. A firm Riesling with lots of tension and pressure on the palate and enormous spice.

to article

2023 KIESELBERG Riesling GG

2023 KIESELBERG Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2034
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 LANGENMORGEN Riesling GG

2023 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2036
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Langenmorgen GG is situated coolly at the top of the forest and has a light sandstone bottom. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. An elegant Riesling that combines a lot of length and pressure with lightness

to article

2023 LANGENMORGEN Riesling GG

2023 LANGENMORGEN Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2036
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 40,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 53,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top