Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese

2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 32,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese | sweet

to article

2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese

2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 32,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Oberhäuser Brücke Riesling Auslese MONOPOL

2022 Oberhäuser Brücke Riesling Auslese MONOPOL
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027-2049+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 32,00

0.375 Liter bottle
/basic price EUR 85,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The monopoly, wholly owned by Dönnhoff. The vineyard stands for world fame for noble sweet late wines and Auslese as well as legendary ice wines.


to article

2022 Oberhäuser Brücke Riesling Auslese MONOPOL

2022 Oberhäuser Brücke Riesling Auslese MONOPOL
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027-2049+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 32,00

0.375 Liter bottle
/basic price EUR 85,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 32,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Wehlener SONNENUHR Auslese Riesling | noble sweet


to article

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese

2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 32,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Pünderich MARIENBURG Auslese

2019 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 32,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2019 Pündericher Marienburg Auslese | sweet

to article

2019 Pünderich MARIENBURG Auslese

2019 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 32,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 KUPFERGRUBE Riesling GG

2020 KUPFERGRUBE Riesling GG
☆ Dr. Crusius ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Schlossböckelheimer KUPFERGRUBE Riesling Grosses Gewächs | dry This VDP.GROSSE LAGE® with its...

to article

2020 KUPFERGRUBE Riesling GG

2020 KUPFERGRUBE Riesling GG
☆ Dr. Crusius ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Longuich Maximin Herrenberg Riesling Auslese Goldkapsel

2021 Longuich Maximin Herrenberg Riesling Auslese Goldkapsel
☆ Carl Loewen ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The vines stand on red slate and were planted there in 1902. At that time they were planted on ungrafted rootstocks. The wine underwent spontaneous fermentation.

to article

2021 Longuich Maximin Herrenberg Riesling Auslese Goldkapsel

2021 Longuich Maximin Herrenberg Riesling Auslese Goldkapsel
☆ Carl Loewen ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Wachenheimer HOHEBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf

2024 Wachenheimer HOHEBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 33,00 -13.2% RRP EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2024 Wachenheimer HOHEBURG Riesling P.C.|  dry


to article

2024 Wachenheimer HOHEBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf

2024 Wachenheimer HOHEBURG Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 33,00 -13.2% RRP EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Wachenheimer RECHBÄCHEL Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf

2024 Wachenheimer RECHBÄCHEL Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 33,00 -13.2% RRP EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2024 Wachenheimer Böhlig Riesling P.C.|  dry


to article

2024 Wachenheimer RECHBÄCHEL Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf

2024 Wachenheimer RECHBÄCHEL Riesling P.C. | Dr. Bürklin Wolf
☆ Dr. Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 33,00 -13.2% RRP EUR 38,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese | sweet


to article

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 Pünderich MARIENBURG Auslese

2018 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2044+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2018 Pündericher Marienburg Auslese | sweet

to article

2018 Pünderich MARIENBURG Auslese

2018 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2044+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 33,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 44,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Winninger RÖTTGEN Spätlese

2021 Winninger RÖTTGEN Spätlese
☆ Knebel ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 34,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 45,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Winninger RÖTTGEN Spätlese | sweet

to article

2021 Winninger RÖTTGEN Spätlese

2021 Winninger RÖTTGEN Spätlese
☆ Knebel ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 34,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 45,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

1997 Bacharacher POSTEN Riesling Auslese

1997 Bacharacher POSTEN Riesling Auslese
☆ Ratzenberger ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife bis 2025+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 34,00

0.500 Liter bottle
/basic price EUR 68,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

1997 Bacharacher POSTEN Riesling Auslese

1997 Bacharacher POSTEN Riesling Auslese
☆ Ratzenberger ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife bis 2025+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 34,00

0.500 Liter bottle
/basic price EUR 68,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 Pünderich MARIENBURG Auslese

2017 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2044+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 34,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 45,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2017 Pündericher Marienburg Auslese | sweet

to article

2017 Pünderich MARIENBURG Auslese

2017 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2044+
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 34,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 45,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

RIEDEL Superleggero Riesling

RIEDEL Superleggero Riesling
☆ Glashütte Riedel ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet 252
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 34,90

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 34,90 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

In homage to the 50th anniversary of the SOMMELIERS wine glass series, Riedel is reintroducing the SUPERLEGGERO collection, thereby setting a new standard. For me as a sommelier, choosing the right glass for the selected wine is also a question of poetry and symbiosis. There is not much to interpret here either, a wine can present its character in many glasses. After several thousand and one tastings, I can no longer present a fine wine in a Roman glass. There are already sensory differences in how tartaric acid or malic acid can present itself on the tongue and offer a fine wine a big stage or whether a wine is rather stocky and wild from start to finish. With the SUPERLEGGERO series I find a physical lightness and sensory precision, with a focus on a varietal-specific wine. My current best recommendation for a wine glass. (Somm Stephan Thum).

to article

RIEDEL Superleggero Riesling

RIEDEL Superleggero Riesling
☆ Glashütte Riedel ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet 252
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 34,90

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 34,90 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2023 bis 2034+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 35,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 46,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling Großes Gewächs | dry


to article

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2023 bis 2034+
Weinfarbe Weißwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 35,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 46,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top