2020 BRUDERBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Riesling
Mosel
2024 bis 2034
Weißwein
EUR 31,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2020 BRUDERBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Riesling
Mosel
2024 bis 2034
Weißwein
EUR 31,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Riesling
Mosel
2028 bis 2038
Weißwein
EUR 31,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2023 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Riesling
Mosel
2028 bis 2038
Weißwein
EUR 31,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus ☆
Riesling
Mosel
2029 bis 2038+
Weißwein
EUR 31,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese | sweet
to article
2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus ☆
Riesling
Mosel
2029 bis 2038+
Weißwein
EUR 31,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 41,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2019 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
2024 bis 2045+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2019 Pünderich MARIENBURG Auslese
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
2024 bis 2045+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2030 bis 2049+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Wehlener SONNENUHR Auslese Riesling | noble sweet
to article
2024 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2030 bis 2049+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Oberhäuser Brücke Riesling Auslese MONOPOL
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2027-2049+
Weißwein
EUR 32,00
0.375 Liter bottle
/basic price EUR 85,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
The monopoly, wholly owned by Dönnhoff. The vineyard stands for world fame for noble sweet late wines and Auslese as well as legendary ice wines.
to article
2022 Oberhäuser Brücke Riesling Auslese MONOPOL
☆ Dönnhoff ☆
Riesling
Nahe
2027-2049+
Weißwein
EUR 32,00
0.375 Liter bottle
/basic price EUR 85,33 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2024 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese Goldkapsel
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2039+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese Goldkapsel | sweet
to article
2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese Goldkapsel
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Riesling
Nahe
2029 bis 2039+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Bürgstadter Berg Weisser Burgunder | dry
☆ Rudolf Fürst ☆
Weißburgunder
Franken
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2022 Bürgstadter Berg Weisser Burgunder | dry
☆ Rudolf Fürst ☆
Weißburgunder
Franken
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 GRAINHÜBEL Riesling GG
☆ von Winning ☆
Riesling
Pfalz
2025 bis 2035
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2022 GRAINHÜBEL Riesling GG
☆ von Winning ☆
Riesling
Pfalz
2025 bis 2035
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2020 HIMMELREICH Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2026 bis 2039+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE: 2020 Graacher HIMMELREICH Grosses Gewächs Riesling | dry
to article
2020 HIMMELREICH Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2026 bis 2039+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Pünderich MARIENBURG Spätlese Riesling Goldkapsel
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
bis 2040++
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Pünderich MARIENBURG Riesling Spätlese Goldkapsel | sweet
to article
2022 Pünderich MARIENBURG Spätlese Riesling Goldkapsel
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
bis 2040++
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 Pünderich MARIENBURG Spätlese Riesling Goldkapsel
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
bis 2040++
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Pünderich MARIENBURG Riesling Spätlese Goldkapsel | sweet
to article
2023 Pünderich MARIENBURG Spätlese Riesling Goldkapsel
☆ Clemens Busch ☆
Riesling
Mosel
bis 2040++
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2023 JUFFER SONNENUHR Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2029 bis 2050+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2023 JUFFER SONNENUHR Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2029 bis 2050+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
2022 Piesporter GOLDTRÖPFCHEN Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2047+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
to article
2022 Piesporter GOLDTRÖPFCHEN Riesling Auslese
☆ Schloss Lieser ☆
Riesling
Mosel
2027 bis 2047+
Weißwein
EUR 32,00
0.750 Liter bottle
/basic price EUR 42,67 pro Liter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
winery
- Aldinger
- Alfred Merkelbach
- Andreas Laible
- Bassermann-Jordan
- Battenfeld-Spanier
- Bernhard Huber
- Bernkasteler Ring
- Carl Loewen
- Christmann
- Clemens Busch
- Daniel Twardowski
- Darting
- Dönnhoff
- Dr. Bürklin-Wolf
- Dr. Heger
- Dr. Hermann
- Dr. Loosen
- Dr.Crusius
- Emrich-Schönleber
- Forstmeister Geltz Zilliken
- Franz Keller
- Fritz Haag
- Geheimrat J. Wegeler
- Georg Breuer
- Glashütte Riedel
- Gut Hermannsberg
- Gutzler
- Heymann-Löwenstein
- Karthäuserhof
- Kees-Kieren
- Knebel
- KRONE
- Matthias Müller
- MaxFerd. Richter
- Maximin Grünhaus
- Meyer-Näkel
- Nelles
- Odinstal
- Ökonomierat Rebholz
- Peter Jakob Kühn
- Peter Lauer
- Ratzenberger
- Raumland
- Rieger
- RINGS
- Robert Weil
- Rudolf Fürst
- Schäfer-Fröhlich
- Schätzel
- Schloss Lieser
- Schloss Saarstein
- Selbach-Oster
- Siegrist
- Tesch
- Van Volxem
- Von Othegraven
- von Winning
- Weltner
- Willi Haag
- Willi Schäfer
- Wwe. Dr. H. Thanisch
- Zehnthof Theo Luckert



















