Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese Lange Goldkapsel | Halbflasche

2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese Lange Goldkapsel | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2065+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 35,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE® 2023 Wehlener SONNENUHR Auslese Lange Goldkapsel Riesling | noble sweet | Halbflasche


to article

2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese Lange Goldkapsel | Halbflasche

2023 WEHLENER SONNENUHR Riesling Auslese Lange Goldkapsel | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2065+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 35,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG

2021 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2021 WEHLENER SONNENUHR Riesling Grosses Gewächs | dry

to article

2021 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG

2021 WEHLENER SONNENUHR Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese | sweet


to article

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Winninger RÖTTGEN Spätlese

2022 Winninger RÖTTGEN Spätlese
☆ Knebel ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Winninger RÖTTGEN Spätlese | sweet

to article

2022 Winninger RÖTTGEN Spätlese

2022 Winninger RÖTTGEN Spätlese
☆ Knebel ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2037+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Bopparder Hamm ENGELSTEIN Riesling GG

2020 Bopparder Hamm ENGELSTEIN Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2022 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Bopparder Hamm ENGELSTEIN Riesling Großes Gewächs | dry


to article

2020 Bopparder Hamm ENGELSTEIN Riesling GG

2020 Bopparder Hamm ENGELSTEIN Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2022 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 HIMMELREICH Riesling GG

2021 HIMMELREICH Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2021 Graacher HIMMELREICH Grosses Gewächs Riesling | dry

to article

2021 HIMMELREICH Riesling GG

2021 HIMMELREICH Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2023 bis 2034+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling Großes Gewächs | dry


to article

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG

2020 Bopparder Hamm FEUERLAY Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2023 bis 2034+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Lange Goldkapsel

2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Lange Goldkapsel
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2100+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Lange Goldkapsel | noble sweet | Long Capsule | Half bottle

to article

2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Lange Goldkapsel

2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Lange Goldkapsel
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2100+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Wehlener Sonnenuhr Riesling GG Ur-alte Reben | trocken

2022 Wehlener Sonnenuhr Riesling GG Ur-alte Reben | trocken
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The dry Riesling was selectively picked by hand in the classic slate slopes of the Middle Moselle. From vines that were planted in the 1890s.


to article

2022 Wehlener Sonnenuhr Riesling GG Ur-alte Reben | trocken

2022 Wehlener Sonnenuhr Riesling GG Ur-alte Reben | trocken
☆ Weingut Max Ferd. Richter ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Bernkastel DOCTOR Riesling Kabinett

2021 Bernkastel DOCTOR Riesling Kabinett
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Bernkastel DOCTOR Riesling Kabinett | medium sweet  

to article

2021 Bernkastel DOCTOR Riesling Kabinett

2021 Bernkastel DOCTOR Riesling Kabinett
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 GRAINHÜBEL Riesling GG

2023 GRAINHÜBEL Riesling GG
☆ von Winning ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Grainhübel GG is a southern slope with red sandstone and tertiary limestone in the soil. Spontaneously fermented in 500l oak barrels and matured on the yeast for 1.5 years. An opulent but fine Riesling with great density, length and juicy fruit.


to article

2023 GRAINHÜBEL Riesling GG

2023 GRAINHÜBEL Riesling GG
☆ von Winning ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2025 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 ABTSBERG Riesling Superior feinherb

2023 ABTSBERG Riesling Superior feinherb
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2033
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Superior | off-dry

to article

2023 ABTSBERG Riesling Superior feinherb

2023 ABTSBERG Riesling Superior feinherb
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2033
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2021 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Piesporter GOLDTRÖPFCHEN Grosses Gewächs Riesling | dry

to article

2021 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG

2021 GOLDTRÖPFCHEN Riesling GG
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 Schlossböckelheimer Felsenberg Riesling Spätlese -R-

2018 Schlossböckelheimer Felsenberg Riesling Spätlese -R-
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2018 Schlossböckelheimer Felsenberg Riesling Spätese -R- late release | sweet

to article

2018 Schlossböckelheimer Felsenberg Riesling Spätlese -R-

2018 Schlossböckelheimer Felsenberg Riesling Spätlese -R-
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Malterdinger Chardonnay

2022 Malterdinger Chardonnay
☆ Bernhard Huber ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2026 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ORTSWEIN: 2022 Malterdinger Chardonnay | dry


to article

2022 Malterdinger Chardonnay

2022 Malterdinger Chardonnay
☆ Bernhard Huber ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2026 bis 2032
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 35,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 46,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top