Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2020 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche

2020 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 29,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 77,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Bernkasteler DOCTOR Riesling Auslese | sweet

to article

2020 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche

2020 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 29,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 77,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

1999 Rieslaner Beerenauslese | Darting

1999 Rieslaner Beerenauslese | Darting
☆ Darting ☆

Rebsorte Rieslaner
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024-2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 29,00

0.500 litre bottle
/basic price EUR 58,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

1999 Rieslaner Beerenauslese | Darting

1999 Rieslaner Beerenauslese | Darting
☆ Darting ☆
Rebsorte Rieslaner
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024-2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 29,00

0.500 litre bottle
/basic price EUR 58,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche

2021 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 29,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 77,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Bernkasteler DOCTOR Riesling Auslese | sweet

to article

2021 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche

2021 DOCTOR Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Geheimrat J.Wegeler ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2050+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 29,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 77,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Pünderich MARIENBURG Spätlese Goldkapsel Riesling

2020 Pünderich MARIENBURG Spätlese Goldkapsel Riesling
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Pünderich MARIENBURG Spätlese Goldkapsel | sweet

to article

2020 Pünderich MARIENBURG Spätlese Goldkapsel Riesling

2020 Pünderich MARIENBURG Spätlese Goldkapsel Riesling
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Monzinger Niederberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE®

2022 Monzinger Niederberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE®
☆ Emrich-Schönleber ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE®: 2022 Monzinger Niederberg Riesling | dry

to article

2022 Monzinger Niederberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE®

2022 Monzinger Niederberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE®
☆ Emrich-Schönleber ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 MÜHLBERG Riesling GG

2020 MÜHLBERG Riesling GG
☆ Dr. Crusius ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP:GROSSE LAGE: 2020 Traisen Rotenfels MÜHLBERG Grosses Gewächs | dry The grapes for this GG grow on a steep southern slope...

to article

2020 MÜHLBERG Riesling GG

2020 MÜHLBERG Riesling GG
☆ Dr. Crusius ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2024 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese Ur-Alte Reben | feinherb

2020 Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese Ur-Alte Reben | feinherb
☆ Selbach-Oster ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The vines from this plot of the Zeltingen sundial are over 110 years old and lie between rocky outcrops and the Moselle. The wild yeasts made it up to 12% vol, leaving a touch of fruit and juiciness with fullness, density and slate minerality.


to article

2020 Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese Ur-Alte Reben | feinherb

2020 Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese Ur-Alte Reben | feinherb
☆ Selbach-Oster ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 29,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Bopparder Hamm AN DER RABENLEI Riesling GG

2020 Bopparder Hamm AN DER RABENLEI Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2022 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 29,00 -9.4% RRP EUR 32,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Bopparder Hamm AN DER RABENLEI Riesling Großes Gewächs | dry


to article

2020 Bopparder Hamm AN DER RABENLEI Riesling GG

2020 Bopparder Hamm AN DER RABENLEI Riesling GG
☆ Matthias Müller ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mittelrhein
Trinkreife 2022 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 29,00 -9.4% RRP EUR 32,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 38,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Auxerrois 350 N.N trocken

2023 Auxerrois 350 N.N trocken
☆ Odinstal ☆

Rebsorte Auxerrois
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2033
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Grown on one of the highest vineyards in the region. Harvested by hand. Grown on volcanic soil. The bottling was unfiltered.

to article

2023 Auxerrois 350 N.N trocken

2023 Auxerrois 350 N.N trocken
☆ Odinstal ☆
Rebsorte Auxerrois
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027-2033
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest
☆ Forstmeister Geltz-Zilliken ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.Grosse Lage: 2020 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest | medium sweet  

to article

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest
☆ Forstmeister Geltz-Zilliken ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2039 bis 2044+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Felseneck Riesling Auslese - sweet

to article

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2039 bis 2044+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest

2019 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest
☆ Forstmeister Geltz-Zilliken ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.Grosse Lage: 2019 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest | medium sweet  

to article

2019 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest

2019 Saarburg RAUSCH Riesling Spätlese | late harvest
☆ Forstmeister Geltz-Zilliken ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2049+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Spätlese

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Spätlese | sweet


to article

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Spätlese

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 40,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese

2022 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Felseneck Riesling Auslese - sweet

to article

2022 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese

2022 Bockenauer FELSENECK Riesling Auslese
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 30,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2038+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 31,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 41,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese | sweet


to article

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Spätlese
☆ Maximin Grünhaus ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2029 bis 2038+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 31,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 41,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top