Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel

2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2051+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel sweet


to article

2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel

2023 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2051+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche

2023 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2065+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Wehlener SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | noble sweet | Halbflasche


to article

2023 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche

2023 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2065+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Zeltinger Schlossberg Riesling trocken BÖMER | Selbach-Oster

2019 Zeltinger Schlossberg Riesling trocken BÖMER | Selbach-Oster
☆ Selbach-Oster ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 24,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 32,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Zeltinger Schlossberg Riesling dry

to article

2019 Zeltinger Schlossberg Riesling trocken BÖMER | Selbach-Oster

2019 Zeltinger Schlossberg Riesling trocken BÖMER | Selbach-Oster
☆ Selbach-Oster ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 24,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 32,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese
☆ Schäfer-Fröhlich ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 32,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese | sweet

to article

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese

2023 Bockenauer FELSENECK Riesling Spätlese
☆ Schäfer-Fröhlich ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028 bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 32,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche

2024 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2065+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Wehlener SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | noble sweet | Halbflasche


to article

2024 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche

2024 WEHLENER SONNENUHR Auslese Goldkapsel Riesling | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2065+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche

2022 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2051+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel sweet | half bottle

to article

2022 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche

2022 NIEDERBERG HELDEN Riesling Auslese Goldkapsel | Halbflasche
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2030 bis 2051+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese | Halbflasche

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Maximin Grünhaus ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2031 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese | sweet


to article

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese | Halbflasche

2025 Mertesdorfer HERRENBERG Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Maximin Grünhaus ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2031 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.375 litre bottle
/basic price EUR 64,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2011 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese

2011 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

2011 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese

2011 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling Spätlese

2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling Spätlese
☆ Emrich-Schönleber ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2023 Monzinger FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling Spätlese | sweet

to article

2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling Spätlese

2023 FRÜHLINGSPLÄTZCHEN Riesling Spätlese
☆ Emrich-Schönleber ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett | sweet

to article

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett

2023 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett

2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett | sweet


to article

2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett

2025 Mertesdorfer ABTSBERG Riesling Kabinett
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2039
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Kalk & Stein

2021 Kalk & Stein
☆ RINGS ☆

Rebsorte Chardonnay|Weißburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2033
Weinfarbe Cuvée

Available, low stock

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GUTSWEIN: 2021 Kalk & Stein Cuvée | dry This cuvée was fermented in wooden barrels and then matured on the full yeast for 16...

to article

2021 Kalk & Stein

2021 Kalk & Stein
☆ RINGS ☆
Rebsorte Chardonnay|Weißburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2033
Weinfarbe Cuvée

Available, low stock

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2015 Pinot Blanc Réserve | Weingut Siegrist

2015 Pinot Blanc Réserve | Weingut Siegrist
☆ SIEGRIST ☆

Rebsorte Weißburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2022 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

24 hours of maceration, gentle processing, gentle pressing, expansion in stainless steel tanks with long yeast storage, bottled unfiltered.

to article

2015 Pinot Blanc Réserve | Weingut Siegrist

2015 Pinot Blanc Réserve | Weingut Siegrist
☆ SIEGRIST ☆
Rebsorte Weißburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2022 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Chardonnay Réserve | Weingut Siegrist

2019 Chardonnay Réserve | Weingut Siegrist
☆ SIEGRIST ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2022 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.EXTRA: 2019 Chardonnay Réserve | dry

to article

2019 Chardonnay Réserve | Weingut Siegrist

2019 Chardonnay Réserve | Weingut Siegrist
☆ SIEGRIST ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2022 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 HALENBERG Riesling Spätlese

2020 HALENBERG Riesling Spätlese
☆ Emrich-Schönleber ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2020 Monzinger HALENBERG Riesling Spätlese | sweet


to article

2020 HALENBERG Riesling Spätlese

2020 HALENBERG Riesling Spätlese
☆ Emrich-Schönleber ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 25,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 33,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top