Whitewine

Whitewine

Here you can find all of our white wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling feinherb | off-dry

2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling feinherb | off-dry
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2028
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 19,50

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Piesporter GOLDTRÖPFCHEN | feinherb | off-dry


to article

2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling feinherb | off-dry

2023 Piesporter Goldtröpfchen Riesling feinherb | off-dry
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2028
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 19,50

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Goldstück Piesporter Riesling trocken

2024 Goldstück Piesporter Riesling trocken
☆ Schloß Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2031
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 19,50

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ORTSWEIN: 2024 Lieser Riesling dry

This classic dry VDP. Local wine was selected by hand and comes from the best steep slopes in Piesport. Thanks to its racy spiciness and extremely high minerality, the wine provides a lot of pressure and tension.


to article

2024 Goldstück Piesporter Riesling trocken

2024 Goldstück Piesporter Riesling trocken
☆ Schloß Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026 bis 2031
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 19,50

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Rheingau Riesling Auslese | Halbflasche

2025 Rheingau Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Georg Breuer ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife heute bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 53,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

In the glass, the wine shows a green-gold color. The dense tears indicate a high viscosity. On the nose you notice a fruity mixture of apricots, mirabelle plums and pink grapefruit. On the palate, the Auslese presents itself with a fresh sweetness that is nicely balanced by the lively acid structure. The yields are 35 hl/ha.


to article

2025 Rheingau Riesling Auslese | Halbflasche

2025 Rheingau Riesling Auslese | Halbflasche
☆ Georg Breuer ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife heute bis 2036+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.375 Litre bottle
/basic price EUR 53,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2016 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese

2016 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

2016 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese

2016 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Kabinett

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Kabinett
☆ Forstmeister Geltz-Zilliken ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.Grosse Lage: 2020 Saarburg RAUSCH Riesling Kabinett | medium sweet  

to article

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Kabinett

2020 Saarburg RAUSCH Riesling Kabinett
☆ Forstmeister Geltz-Zilliken ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2021 bis 2029+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese

2018 NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

.. malheureusement ivre

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

2018 NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese

2018 NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2023 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

.. malheureusement ivre

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 JUFFER Riesling feinherb

2023 JUFFER Riesling feinherb
☆ Schloß Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2028
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Brauneberger JUFFER Riesling | off-dry | medium sweet G M T Y Detect...

to article

2023 JUFFER Riesling feinherb

2023 JUFFER Riesling feinherb
☆ Schloß Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2028
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 KARTHÄUSERHOFBERG Riesling Kabinett

2023 KARTHÄUSERHOFBERG Riesling Kabinett
☆ Karthäuserhof ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2023 Eitelsbacher KARTHÄUSERHOFBERG Riesling Kabinett | sweet

to article

2023 KARTHÄUSERHOFBERG Riesling Kabinett

2023 KARTHÄUSERHOFBERG Riesling Kabinett
☆ Karthäuserhof ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Kabinett

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Kabinett
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Kabinett | sweet


to article

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Kabinett

2025 Mertesdorfer BRUDERBERG Riesling Kabinett
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2035
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Oestrich Lenchen Riesling Kabinett

2023 Oestrich Lenchen Riesling Kabinett
☆ Peter Jakob Kühn ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The location with an approximately 12-15% gradient to the west extends along the Pfingstbach above our winery directly to the north and is at an altitude of 120 - 170 m above sea level.
The soils consist of fertile, gravelly loess, interspersed with iron-rich quartzites and clay marls. An old common name is “Eiserberg”, which refers to this rock base.
The Große Gewächs come from a special plot in Lenchen. It is located just a few steps away from our winery and was planted in 1964. Very narrow rows and the old vines develop an absolutely magical overall taste.


(Source: PJK Winery)


to article

2023 Oestrich Lenchen Riesling Kabinett

2023 Oestrich Lenchen Riesling Kabinett
☆ Peter Jakob Kühn ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese

2017 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2022+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

2017 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese

2017 Brauneberger JUFFER SONNENUHR Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2022+
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese

2017 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2022 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs


to article

2017 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese

2017 Lieser NIEDERBERG HELDEN Riesling Spätlese
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2022 bis 2031+
Weinfarbe Weißwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Lieser Niederberg Helden Riesling feinherb | off-dry

2023 Lieser Niederberg Helden Riesling feinherb | off-dry
☆ Schloß Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2028
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Lieser Niederberg Helden Riesling | off-dry

to article

2023 Lieser Niederberg Helden Riesling feinherb | off-dry

2023 Lieser Niederberg Helden Riesling feinherb | off-dry
☆ Schloß Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2025 bis 2028
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff

2024 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GUTSWEIN: 2024 Dönnhoff Riesling off-dry  

to article

2024 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff

2024 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GUTSWEIN: 2025 Dönnhoff Riesling off-dry  

  Available on date Friday, 30.10.2026

to article

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 20,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top