Redwine

Redwine

Here you can find all of our red wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2020 SAUMAGEN Spätburgunder GG

2020 SAUMAGEN Spätburgunder GG
☆ RINGS ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

...leider ausgetrunken

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE|VDP.GROSSES GEWÄCHS: 2020 Kallstadt SAUMAGEN Spätburgunder GROSSES GEWÄCHS | dry Origin : One of the most...

to article

2020 SAUMAGEN Spätburgunder GG

2020 SAUMAGEN Spätburgunder GG
☆ RINGS ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

...leider ausgetrunken

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 ROSENTHAL Spätburgunder GG

2022 ROSENTHAL Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035++
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Ahrweiler ROSENTHAL Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2022 ROSENTHAL Spätburgunder GG

2022 ROSENTHAL Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035++
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Pinot Noix Ardoise | Daniel Twardowski

2021 Pinot Noix Ardoise | Daniel Twardowski
☆ Daniel Twardowski ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

We have been producing this wine since the 2011 vintage. The grapes come from areas in the Grand cru location Dhroner Hofberg, which we...

to article

2021 Pinot Noix Ardoise | Daniel Twardowski

2021 Pinot Noix Ardoise | Daniel Twardowski
☆ Daniel Twardowski ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 75,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 100,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Malterdinger Spätburgunder Rotwein | Bernhard Huber | Magnum

2023 Malterdinger Spätburgunder Rotwein | Bernhard Huber | Magnum
☆ Bernhard Huber ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2027 bis 2037
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 75,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 50,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ORTSWEIN: 2023 Malterdinger Spätburgunder Rotwein | dry


to article

2023 Malterdinger Spätburgunder Rotwein | Bernhard Huber | Magnum

2023 Malterdinger Spätburgunder Rotwein | Bernhard Huber | Magnum
☆ Bernhard Huber ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2027 bis 2037
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 75,00

1.500 Liter bottle
/basic price EUR 50,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder

2023 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 78,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 104,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Bürgstadt CENTGRAFENBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | trocken


to article

2023 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder

2023 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 78,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 104,00 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Sommeliers Burgunder Grand Cru | Riedel

Sommeliers Burgunder Grand Cru | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆

Rebsorte Spätburgunder (Pinot Noir)
Anbaugebiet 248
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein trocken

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 79,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 79,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The introduction of the SOMMELIERS series in 1973 received worldwide recognition. A glass was born that turns a sip of wine into an experience. Wine's best friend - finely tuned to the individual grape! We invite you to share this fascinating and unique experience. You don't have to be a wine expert or even a winemaker to taste the difference that a RIEDEL glass makes.

to article

Sommeliers Burgunder Grand Cru | Riedel

Sommeliers Burgunder Grand Cru | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆
Rebsorte Spätburgunder (Pinot Noir)
Anbaugebiet 248
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein trocken

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 79,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 79,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Sommeliers mature Bordeaux/Chardonnay | Riedel

Sommeliers mature Bordeaux/Chardonnay | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆

Rebsorte Chardonnay|Cabernet Sauvignon|Sauvignon Blanc (im Eichenfass gelagert)|Weißburgunder
Anbaugebiet 216
Trinkreife
Weinfarbe gereifte trockene Weißweine & Rotweine

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 79,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 79,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The introduction of the SOMMELIERS series in 1973 received worldwide recognition. A glass was born that turns a sip of wine into an experience. Wine's best friend - finely tuned to the individual grape! We invite you to share this fascinating and unique experience. You don't have to be a wine expert or even a winemaker to taste the difference that a RIEDEL glass makes.

to article

Sommeliers mature Bordeaux/Chardonnay | Riedel

Sommeliers mature Bordeaux/Chardonnay | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆
Rebsorte Chardonnay|Cabernet Sauvignon|Sauvignon Blanc (im Eichenfass gelagert)|Weißburgunder
Anbaugebiet 216
Trinkreife
Weinfarbe gereifte trockene Weißweine & Rotweine

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 79,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 79,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder

2024 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 79,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 105,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Bürgstadt CENTGRAFENBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | trocken


  Available on date Friday, 27.11.2026

to article

2024 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder

2024 CENTGRAFENBERG GG Spätburgunder
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife 2027-2036
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 79,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 105,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 Fürst Frühburgunder R

2022 Fürst Frühburgunder R
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Frühburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 80,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 106,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The rarely cultivated, complex and capricious Frühburgunder is an old grape variety in Bürgstadt. It is a small-berry brother to Pinot Noir and produces only minimal yields with an average of 22hl/ha. The "R" comes from the best pinot noir parcel of the Centgrafenberg. Compared to the finer Pinot Noir, the Frühburgunder is spicier and has darker berries and is slightly smokier. Overall, the wine is stronger, it is incredibly complex and often has the taste of dark chocolate. The grapes are particularly popular with birds, wild boar and wasps.


to article

2022 Fürst Frühburgunder R

2022 Fürst Frühburgunder R
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Frühburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 80,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 106,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 ABTSBERG Spätburgunder GG

2022 ABTSBERG Spätburgunder GG
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2036
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 80,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 106,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Mertesdorfer ABTSBERG Pinot Noir Grosses Gewächs | dry
 

to article

2022 ABTSBERG Spätburgunder GG

2022 ABTSBERG Spätburgunder GG
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2028 bis 2036
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 80,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 106,67 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Sommeliers Black Tie Burgunder Grand Cru | Riedel

Sommeliers Black Tie Burgunder Grand Cru | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆

Rebsorte Spätburgunder (Pinot Noir)
Anbaugebiet 276
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein trocken

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 85,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 85,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

SOMMELIERS BLACK TIE was launched to celebrate the 50th anniversary of the Burgundy Grand Cru glass - the only glass that has achieved cult status. The red wine glasses are characterized by their black stem, while the white wine glasses have a black base plate. SOMMELIERS BLACK TIE is still made by hand in Kufstein today.


to article

Sommeliers Black Tie Burgunder Grand Cru | Riedel

Sommeliers Black Tie Burgunder Grand Cru | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆
Rebsorte Spätburgunder (Pinot Noir)
Anbaugebiet 276
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein trocken

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 85,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 85,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Sommeliers Black Tie Hermitage | Riedel

Sommeliers Black Tie Hermitage | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆

Rebsorte Syrah|Lemberger
Anbaugebiet 265
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein trocken

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 85,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 85,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

SOMMELIERS BLACK TIE was launched to celebrate the 50th anniversary of the Burgundy Grand Cru glass - the only glass that has achieved cult status. The red wine glasses are characterized by their black stem, while the white wine glasses have a black base plate. SOMMELIERS BLACK TIE is still made by hand in Kufstein today.


to article

Sommeliers Black Tie Hermitage | Riedel

Sommeliers Black Tie Hermitage | Riedel
☆ Glashütte Riedel ☆
Rebsorte Syrah|Lemberger
Anbaugebiet 265
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein trocken

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 85,00

1.000 Stück Glas
/basic price EUR 85,00 pro Stück

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 PFARRWINGERT Spätburgunder GG

2023 PFARRWINGERT Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 85,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 113,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Dernauer PFARRWINGERT Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2023 PFARRWINGERT Spätburgunder GG

2023 PFARRWINGERT Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 85,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 113,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 85,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 113,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Dernauer PFARRWINGERT Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

..dieser Wein ist bestellbar.

EUR 85,00

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 113,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2017 WINKLERBERG Häusleboden Spätburgunder GG

2017 WINKLERBERG Häusleboden Spätburgunder GG
☆ Dr. Heger ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2033+
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 86,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 115,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2017 Ihringer WINKLERBERG Spätburgunder Häusleboden Grosses Gewächs | dry   Due to the strong...

to article

2017 WINKLERBERG Häusleboden Spätburgunder GG

2017 WINKLERBERG Häusleboden Spätburgunder GG
☆ Dr. Heger ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife 2033+
Weinfarbe Rotwein

dieser Jahrgang wird bald ausverkauft sein

EUR 86,50

0.750 Liter bottle
/basic price EUR 115,33 pro Liter

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top