Redwine

Redwine

Here you can find all of our red wines from Germany. Use the filter setting to find your personal wine.




2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE

2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ RINGS ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2029 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 55,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 73,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder | dry Origin : High up, directly adjacent to the Palatinate Forest....

  Available on date Friday, 27.11.2026

to article

2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE

2024 Leistadter Kalkofen Spätburgunder trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ RINGS ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2029 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 55,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 73,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 HÖLLENBERG Spätburgunder GG

2019 HÖLLENBERG Spätburgunder GG
☆ Krone ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2025 bis 2036
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 59,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 78,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2019 Assmannshausen HÖLLENBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2019 HÖLLENBERG Spätburgunder GG

2019 HÖLLENBERG Spätburgunder GG
☆ Krone ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2025 bis 2036
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 59,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 78,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2015 MARIENGLAS UNTERTÜRKHEIMER GIPS Spätburgunder GG | Monopollage

2015 MARIENGLAS UNTERTÜRKHEIMER GIPS Spätburgunder GG | Monopollage
☆ Aldinger ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Württemberg
Trinkreife bis 2033+
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 60,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Stored in our bunker, this big Pinot Noir plant with a brick-red color presents itself in full balance and splendour. Present cherry fruit, spicy lingonberry and a delicate smokiness meet Darjeeling tea aromas and lovage. A smooth arc of suspense connects the straightforward acidity with polished tannin and an expressive finale.

to article

2015 MARIENGLAS UNTERTÜRKHEIMER GIPS Spätburgunder GG | Monopollage

2015 MARIENGLAS UNTERTÜRKHEIMER GIPS Spätburgunder GG | Monopollage
☆ Aldinger ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Württemberg
Trinkreife bis 2033+
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 60,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Syrah | dry

2023 Syrah | dry
☆ RINGS ☆

Rebsorte Syrah
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2050+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 60,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 Syrah | dry Origin : The large grape of the Rhone, grown in the warm microclimate of the sand and gravel soils of Freinsheim,...

  Available on date Friday, 27.11.2026

to article

2023 Syrah | dry

2023 Syrah | dry
☆ RINGS ☆
Rebsorte Syrah
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2050+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 60,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 DAS KREUZ Cuvée| dry

2023 DAS KREUZ Cuvée| dry
☆ RINGS ☆

Rebsorte Cabernet Sauvignon|Merlot|Cabernet Franc
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2045+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 60,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 DAS KREUZ Cuvée | dry Origin: The grapes come from the hottest location in Freinsheim, "Black Cross". The dry gravel and...

  Available on date Friday, 27.11.2026

to article

2023 DAS KREUZ Cuvée| dry

2023 DAS KREUZ Cuvée| dry
☆ RINGS ☆
Rebsorte Cabernet Sauvignon|Merlot|Cabernet Franc
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2028 bis 2045+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 60,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 80,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 SILBERBERG Spätburgunder GG

2023 SILBERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2025 bis 2032+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 61,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 81,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE® 2023 Ahrweiler SILBERBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2023 SILBERBERG Spätburgunder GG

2023 SILBERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2025 bis 2032+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 61,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 81,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 KIRCHBERG Spätburgunder GG

2021 KIRCHBERG Spätburgunder GG
☆ Franz Keller ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2037+
Weinfarbe Rotwein

.. malheureusement ivre

EUR 64,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 85,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

 VDP.GROSSE LAGE®: 2021 Oberrotweil KIRCHBERG Grosses Gewächs Pinot Noir | dry

to article

2021 KIRCHBERG Spätburgunder GG

2021 KIRCHBERG Spätburgunder GG
☆ Franz Keller ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2037+
Weinfarbe Rotwein

.. malheureusement ivre

EUR 64,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 85,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 EICHBERG Spätburgunder GG

2021 EICHBERG Spätburgunder GG
☆ Franz Keller ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2037+
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 64,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 85,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

 VDP.GROSSE LAGE®: 2021 Oberrotweil EICHBERG Grosses Gewächs Spätburgunder | dry

to article

2021 EICHBERG Spätburgunder GG

2021 EICHBERG Spätburgunder GG
☆ Franz Keller ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2037+
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 64,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 85,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 SONNENBERG Spätburgunder GG

2023 SONNENBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035++
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 65,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 86,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2023 Neuenahr SONNENBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2023 SONNENBERG Spätburgunder GG

2023 SONNENBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035++
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 65,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 86,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 65,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 86,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE® 2024 Ahrweiler SILBERBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 65,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 86,67 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 Piesporter Falkenberg Spätburgunder | Magnum | Auctionwine

2018 Piesporter Falkenberg Spätburgunder | Magnum | Auctionwine
☆ Lehnert-Veit ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2030+
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 68,00

1.500 Litre bottle
/basic price EUR 45,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2018 Piesporter Falkenberg Spätburgunder alte Reben | Magnum | dry | Versteigerungswein Bernkasteler Ring aus der...

to article

2018 Piesporter Falkenberg Spätburgunder | Magnum | Auctionwine

2018 Piesporter Falkenberg Spätburgunder | Magnum | Auctionwine
☆ Lehnert-Veit ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2030+
Weinfarbe Rotwein

ce millésime sera bientôt épuisé

EUR 68,00

1.500 Litre bottle
/basic price EUR 45,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 GLORIA Pinot Noir

2019 GLORIA Pinot Noir
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2034
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 69,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 92,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 GLORIA Pinot Noir | dry  

to article

2019 GLORIA Pinot Noir

2019 GLORIA Pinot Noir
☆ Maximin Grünhaus Familie von Schubert ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2024 bis 2034
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 69,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 92,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2014 HÖLLENBERG Spätburgunder GG

2014 HÖLLENBERG Spätburgunder GG
☆ Krone ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2025 bis 2031+
Weinfarbe Rotwein

.. malheureusement ivre

EUR 69,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 92,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2014 Assmannshausen HÖLLENBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2014 HÖLLENBERG Spätburgunder GG

2014 HÖLLENBERG Spätburgunder GG
☆ Krone ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Rheingau
Trinkreife 2025 bis 2031+
Weinfarbe Rotwein

.. malheureusement ivre

EUR 69,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 92,00 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 Fürst Frühburgunder R

2021 Fürst Frühburgunder R
☆ Rudolf Fürst ☆

Rebsorte Frühburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 70,00 -12.5% RRP EUR 80,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The rarely cultivated, complex and capricious Frühburgunder is an old grape variety in Bürgstadt. It is a small-berry brother to Pinot Noir and produces only minimal yields with an average of 22hl/ha. The "R" comes from the best pinot noir parcel of the Centgrafenberg. Compared to the finer Pinot Noir, the Frühburgunder is spicier and has darker berries and is slightly smokier. Overall, the wine is stronger, it is incredibly complex and often has the taste of dark chocolate. The grapes are particularly popular with birds, wild boar and wasps.

to article

2021 Fürst Frühburgunder R

2021 Fürst Frühburgunder R
☆ Rudolf Fürst ☆
Rebsorte Frühburgunder
Anbaugebiet Franken
Trinkreife
Weinfarbe Rotwein

Les bouteilles sont disponibles ou peuvent être réservées en pré

EUR 70,00 -12.5% RRP EUR 80,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 SCHLOSSBERG Spätburgunder GG

2020 SCHLOSSBERG Spätburgunder GG
☆ Franz Keller ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

.. malheureusement ivre

EUR 70,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

 VDP.GROSSE LAGE®: 2020 Achkarren SCHLOSSBERG Grosses Gewächs Spätburgunder | dry

to article

2020 SCHLOSSBERG Spätburgunder GG

2020 SCHLOSSBERG Spätburgunder GG
☆ Franz Keller ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

.. malheureusement ivre

EUR 70,00

0.750 Litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro Litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top