organic wine

organic wine

Here you will find organic or biodynamically produced wines.




2022 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG  | Magnum

2022 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG | Magnum
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026-2046+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 149,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 99,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 MARIENBURG FAHRLAY-TERRASSEN Riesling Grosses Gewächs | dry | Magnum


to article

2022 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG  | Magnum

2022 FAHRLAY-TERRASSEN Riesling GG | Magnum
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2026-2046+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 149,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 99,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2019 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2019 Forst PECHSTEIN Grosses Gewächs Riesling dry

to article

2019 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2019 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2022 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2042+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2022 Forst PECHSTEIN Grosses Gewächs Riesling dry
 

to article

2022 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2022 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2042+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2023 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2042+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2023 Forst PECHSTEIN Grosses Gewächs Riesling dry

 


to article

2023 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2023 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2042+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2024 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2042+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2024 Forst PECHSTEIN Grosses Gewächs Riesling dry

 


to article

2024 PECHSTEIN G.C. Riesling GG

2024 PECHSTEIN G.C. Riesling GG
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2026 bis 2042+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 150,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 200,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2023 GAISBÖHL G.C. Riesling GG | Magnum

2023 GAISBÖHL G.C. Riesling GG | Magnum
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 170,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 113,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2023 Ruppertsberg GAISBÖHL Grosses Gewächs Riesling dry | Magnum


to article

2023 GAISBÖHL G.C. Riesling GG | Magnum

2023 GAISBÖHL G.C. Riesling GG | Magnum
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 170,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 113,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2016 Riesling CO XVI Liquid Earth | Battenfeld-Spanier

2016 Riesling CO XVI Liquid Earth | Battenfeld-Spanier
☆ Battenfeld-Spanier ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheinhessen
Trinkreife 2021 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 199,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 265,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2016 Riesling C.O. XVI Liquid Earth Vinfected from Riesling vines that are over 70 years old. The quantity was reduced again by a...

to article

2016 Riesling CO XVI Liquid Earth | Battenfeld-Spanier

2016 Riesling CO XVI Liquid Earth | Battenfeld-Spanier
☆ Battenfeld-Spanier ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Rheinhessen
Trinkreife 2021 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

.. unfortunately drunk

EUR 199,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 265,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2022 UNGEHEUER G.C. Riesling GG | Magnum

2022 UNGEHEUER G.C. Riesling GG | Magnum
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 230,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 153,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2022 Forst UNGEHEUER Grosses Gewächs Riesling | dry | Magnum


to article

2022 UNGEHEUER G.C. Riesling GG | Magnum

2022 UNGEHEUER G.C. Riesling GG | Magnum
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2027 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 230,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 153,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 RAFFES Riesling GG | Magnum

2021 RAFFES Riesling GG | Magnum
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2047
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 240,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 160,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE.LAGE: 2021 Marienburg RAFFES Riesling Grosses Gewächs - dry  | Magnum  

to article

2021 RAFFES Riesling GG | Magnum

2021 RAFFES Riesling GG | Magnum
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027 bis 2047
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 240,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 160,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 FELSTERRASSE Riesling GG | Magnum

2021 FELSTERRASSE Riesling GG | Magnum
☆ Clemens Busch ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027-2046+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 240,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 160,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE.LAGE: 2021 MARIENBURG FELSTERRASSE Riesling Grosses Gewächs | dry | Magnum  

to article

2021 FELSTERRASSE Riesling GG | Magnum

2021 FELSTERRASSE Riesling GG | Magnum
☆ Clemens Busch ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife 2027-2046+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 240,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 160,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 KIRCHENSTÜCK GG Riesling

2024 KIRCHENSTÜCK GG Riesling
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2030 bis 2047+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 300,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 400,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2024 KIRCHENSTÜCK Grosses Gewächs Riesling | dry


to article

2024 KIRCHENSTÜCK GG Riesling

2024 KIRCHENSTÜCK GG Riesling
☆ Dr.Bürklin-Wolf ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2030 bis 2047+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 300,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 400,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2021 VOGELSANG Riesling GG | 6-wooden case | A. Christmann

2021 VOGELSANG Riesling GG | 6-wooden case | A. Christmann
☆ A.Christmann ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024-2036+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 420,00

4.500 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE: 2021 Neustadter Vogelsang Grosses Gewächs | dry | wooden case with 6 bottles Delivered to the Bavarian...

to article

2021 VOGELSANG Riesling GG | 6-wooden case | A. Christmann

2021 VOGELSANG Riesling GG | 6-wooden case | A. Christmann
☆ A.Christmann ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Pfalz
Trinkreife 2024-2036+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 420,00

4.500 litre bottle
/basic price EUR 93,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

winery

Back to Top