Brandnew





2020 Riesling Sekt Extra Brut | Schloss-Lieser

2020 Riesling Sekt Extra Brut | Schloss-Lieser
☆ Schloss Lieser ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2031
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 23,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 30,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2020 Riesling Sekt Extra Brut | Schloss-Lieser

2020 Riesling Sekt Extra Brut | Schloss-Lieser
☆ Schloss Lieser ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Mosel
Trinkreife bis 2031
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 23,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 30,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.SEKT: 2020 Riesling Sekt Extra Brut ; vom Weingut Schloß-Lieser; degoriert Juni 2026: Nach über 58 Monaten Hefelagerung...

to article

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG | Magnum

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG | Magnum
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2031 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 142,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 94,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG | Magnum

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG | Magnum
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2031 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

Available, low stock

EUR 142,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 94,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Niederhäuser HERMANNSHÖHLE Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry | Magnum


  Available on date Friday, 06.11.2026

to article

Pinot Rosé Brut | Sekt | Bernhard Huber

Pinot Rosé Brut | Sekt | Bernhard Huber
☆ Bernhard Huber ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2031
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 22,50

0.750 litre bottle
/basic price EUR 30,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Pinot Rosé Brut | Sekt | Bernhard Huber

Pinot Rosé Brut | Sekt | Bernhard Huber
☆ Bernhard Huber ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Baden
Trinkreife bis 2031
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 22,50

0.750 litre bottle
/basic price EUR 30,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.SEKT: Pinot Rosé brut n.V. vom Weingut Bernhard Huber; degoriert März 2026: Cuvée der Jahrgänge: 2022 & 2023  Rebsorte:...

to article

VDP.Sekt 3 Flaschen just good friends

VDP.Sekt 3 Flaschen just good friends
☆ Meyer-Näkel|Bernhard Huber|Schloss Lieser ☆
Rebsorte Spätburgunder|Riesling
Anbaugebiet Ahr|Mosel|Baden
Trinkreife 2026 bis 2033
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 74,90

2.250 litre Flaschen-Set
/basic price EUR 33,29 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.Sekt 3 Flaschen just good friends

VDP.Sekt 3 Flaschen just good friends
☆ Meyer-Näkel|Bernhard Huber|Schloss Lieser ☆

Rebsorte Spätburgunder|Riesling
Anbaugebiet Ahr|Mosel|Baden
Trinkreife 2026 bis 2033
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 74,90

2.250 litre Flaschen-Set
/basic price EUR 33,29 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Wonderful brioche and nut notes from the 100-month yeast storage in the sparkling wine cellar.


to article

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 135,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 90,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum

2025 DELLCHEN Riesling GG | Magnum
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 135,00

1.500 litre bottle
/basic price EUR 90,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Norheimer DELLCHEN Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry | Magnum


  Available on date Wednesday, 04.11.2026

to article

2019 Blanc de Noir Sekt | Meyer-Näkel

2019 Blanc de Noir Sekt | Meyer-Näkel
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 34,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 45,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2019 Blanc de Noir Sekt | Meyer-Näkel

2019 Blanc de Noir Sekt | Meyer-Näkel
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2026 bis 2035
Weinfarbe Schaumwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 34,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 45,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

Wonderful brioche and nut notes from the 100-month yeast storage in the sparkling wine cellar.


to article

2024 Ahrweiler DAUBHAUS Spätburgunder

2024 Ahrweiler DAUBHAUS Spätburgunder
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2032+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 45,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 60,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Ahrweiler DAUBHAUS Spätburgunder

2024 Ahrweiler DAUBHAUS Spätburgunder
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2032+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 45,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 60,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE®: 2024 2024 Ahrweiler DAUBHAUS Spätburgunder | dry


to article

2024 Dernauer HARDBERG Spätburgunder

2024 Dernauer HARDBERG Spätburgunder
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2032+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 45,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 60,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 Dernauer HARDBERG Spätburgunder

2024 Dernauer HARDBERG Spätburgunder
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2032+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 45,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 60,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE®: 2024 Dernauer HARDBERG Spätburgunder | dry


to article

2025 Dernauer Riesling Kabinett | Meyer-Näkel

2025 Dernauer Riesling Kabinett | Meyer-Näkel
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife bis 2032
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 18,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 24,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Dernauer Riesling Kabinett | Meyer-Näkel

2025 Dernauer Riesling Kabinett | Meyer-Näkel
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife bis 2032
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 18,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 24,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ORTSWEIN: 2025 Dernauer Riesling Kabinett | fruchtsüß

to article

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 65,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 86,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG

2024 SILBERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2035+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 65,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 86,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE® 2024 Ahrweiler SILBERBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2024 KRÄUTERBERG Spätburgunder GG

2024 KRÄUTERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2029 bis 2039++
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 99,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 132,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 KRÄUTERBERG Spätburgunder GG

2024 KRÄUTERBERG Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2029 bis 2039++
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 99,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 132,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Walporzheimer KRÄUTERBERG Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆
Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 85,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 113,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG

2024 PFARRWINGERT Spätburgunder GG
☆ Meyer-Näkel ☆

Rebsorte Spätburgunder
Anbaugebiet Ahr
Trinkreife 2027 bis 2038+
Weinfarbe Rotwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 85,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 113,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2024 Dernauer PFARRWINGERT Spätburgunder Grosses Gewächs | dry


to article

2025 Roxheimer Höllenpfad Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE

2025 Roxheimer Höllenpfad Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027 bis 2032+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 32,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Roxheimer Höllenpfad Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE

2025 Roxheimer Höllenpfad Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2027 bis 2032+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 24,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 32,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE®: 2025 Roxheimer Höllenpfad Riesling | dry

  Available on date Friday, 30.10.2026

to article

2025 Kreuznacher Kahlenberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE

2025 Kreuznacher Kahlenberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 22,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 29,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Kreuznacher Kahlenberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE

2025 Kreuznacher Kahlenberg Riesling trocken | VDP.ERSTE LAGE
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028 bis 2033+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 22,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 29,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.ERSTE LAGE: 2025 Kreuznacher Kahlenberg Riesling | dry

  Available on date Friday, 30.10.2026

to article

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 20,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff

2025 Chardonnay STÜCKFASS | Dönnhoff
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Chardonnay
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 20,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GUTSWEIN: 2025 Dönnhoff Riesling off-dry  

  Available on date Friday, 30.10.2026

to article

2025 SCHLOSSBÖCKELHEIMER Riesling trocken | VDP.Ortswein

2025 SCHLOSSBÖCKELHEIMER Riesling trocken | VDP.Ortswein
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 20,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 SCHLOSSBÖCKELHEIMER Riesling trocken | VDP.Ortswein

2025 SCHLOSSBÖCKELHEIMER Riesling trocken | VDP.Ortswein
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 20,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 26,67 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

The grapes for this village wine come from the Grosses Lage Felsenberg vineyard. Characterized by volcanic rock and extremely stony soils, the Riesling displays pronounced flinty spice, crystalline minerality, and vibrant fruit. A distinctive ambassador of its origin. Precise and unmistakably Schlossböckelheim


  Available on date Friday, 30.10.2026

to article

2025 KRÖTENPFUHL Riesling GG

2025 KRÖTENPFUHL Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028-2037+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 45,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 60,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 KRÖTENPFUHL Riesling GG

2025 KRÖTENPFUHL Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2028-2037+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 45,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 60,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Kreuznacher KRÖTENPFUHL Riesling Grosses Gewächs | dry


  Available on date Saturday, 31.10.2026

to article

2025 HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG Riesling GG

2025 HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 55,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 73,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG Riesling GG

2025 HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029 bis 2039+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 55,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 73,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Roxheimer HÖLLENPFAD IM MÜHLENBERG RieslingGROSSES GEWÄCHS | dry


  Available on date Saturday, 31.10.2026

to article

2025 FELSENBERG Riesling GG

2025 FELSENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 55,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 73,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 FELSENBERG Riesling GG

2025 FELSENBERG Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2029 bis 2035+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 55,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 73,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Schloßböckelheimer FELSENBERG Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


Vineyard with a steep south-facing slope and rock towers. It is based on volcanic rocks such as porphyry and melaphyre. Expressive, mineral Rieslings and powerful large plants.


  Available on date Saturday, 31.10.2026

to article

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 67,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 89,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG

2025 HERMANNSHÖHLE Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2045+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 67,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 89,33 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Niederhäuser HERMANNSHÖHLE Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


  Available on date Saturday, 31.10.2026

to article

2025 DELLCHEN Riesling GG

2025 DELLCHEN Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆
Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 63,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 84,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

2025 DELLCHEN Riesling GG

2025 DELLCHEN Riesling GG
☆ Dönnhoff ☆

Rebsorte Riesling
Anbaugebiet Nahe
Trinkreife 2030 bis 2040+
Weinfarbe Weißwein

bottles are available or can be booked in pre-sales

EUR 63,00

0.750 litre bottle
/basic price EUR 84,00 pro litre

incl. 19 % VAT excl. shipping costs

VDP.GROSSE LAGE®: 2025 Norheimer DELLCHEN Riesling Riesling GROSSES GEWÄCHS | dry


  Available on date Saturday, 31.10.2026

to article

winery

Back to Top